Mesut Akdağ

İnsan İsterse

Hepimizin planları, beklentileri ve umutları vardır. Yarınlarımıza bu planlarımız, beklentilerimiz ve umutlarımızla bakarız. Bizi hayata bağlayan, geleceğe köprülerin inşasına zemin hazırlayan bu isteklerimizdir.

Herkes bir şeyler ister şu hayattan, mutluluk, saadet, kariyer, eş, çocuk ev araba yat kat vb. Allah bizlere istemek melekesi vermiş. Bu dürtü, bizleri daima canlı, zinde, gayretli olmamızı ve hayatla barışık yaşamamızı sağlar. Çünkü insan istekleriyle hayalleriyle yaşar.

Her ne isterse o hayalini gerçekleştirmek için çaba sarf eder, didinir, çalışır ve tüm engelleri aşar ve mutlu sona ulaşır. Fakat bu mutlu son, başarı öyle yukarıdaki gibi kâğıt üzerinde yazıldığı gibi kolay elde edilmez.

Dışarıda hayallerine isteklerine ulaşamadan yıkılmış kalplerle dolaşan bir yığın insan dolaşmaktadır bunun nedeni, o isteği gönülden istememesi, kalbinde tutku haline gelmemesi ve ruhunda da canlı tutmamasından kaynaklanmaktadır en ufak bir olumsuzlukta ümidini yitirir, cayar ve kendini hayatın akışına bırakır ve malum son.

İnsan bir şeyin olmasını isteyeceği zaman gönülden, ruhuyla yürekten isteyecek. İşte o zaman önüne dağ gibi engeller çıksa bile, o dağları devirir. Ferhat Aslıyı istedi dağları deldi. Fatih İstanbul’u almak istedi, gemileri karadan yürüttü. Edison 1000. deneyinde ampulü buldu ve tarihte böyle misalleri çok görürüz.

İstek, gayretle tohumlanır, umutla yaşatılır, samimiyetle bina edilirse gerçekleşmemesi söz konusu olamaz. Gayret her ne iş olursa olsun direnç ve çabayı ortaya çıkarır. Azim ve çalışkanlıkla isteklerimize başladığımızda hangi engel olursa olsun üstesinden geliriz.

Umut insanda daima bir istek ve arzu uyandırır. Hiçbir zaman usanç ve bıkkınlık vermez. Bu da işimizin devamlılığını sağlar. Samimiyet, o işe gönül vermemizdir. Hiçbir menfaat beklemeksizin isteğimize dört elle sarılmamızı sağlar. Menfaat gözetirsek herhangi bir olumsuzlukta hemen cayar, isteklerimizden vazgeçeriz.

Evet, hepimizin istekleri, planları var. Fakat o planlarına ulasan nerdeyse on parmağın yarısı kadar azdır. Çünkü gönülden istemiyoruz. Kalbimizde yeşertmiyoruz. İnsan yeter ki istesin. Gönülden, kalpten, ruhuyla, can-ı gönlüyle isteyecek.

İşte o zaman, Allah ona tüm yolları açar. O çabaladıkça farkında olmadan engelleri önünden kaldırır. Yeter ki çalışsın, gayret etsin. Allah Kuran’da kişiye çalıştığının karşılığı vardır buyurmaktadır (Necm 53/39-40). Biz çalışalım gerisi Allaha kalmış vesselâm.

***

Mesut AKDAĞ

mesut akdag - İnsan İsterse

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - İnsan İsterse