Blogspot Dünya gündemi

Hayat Dediğin Bir Nefestir

Zaman değişti derler. Halbuki değişen bizleriz. Düşüncelerimiz, bedenlerimiz ve hayata bakışımız değişir. Çocukluk gençlik ve ihtiyarlık dönemlerimizde farklı düşünür farklı bakarız. Biz çocukken ihtiyarlar vardır. Biz ihtiyarken çocuk olacaktır. Anlayacağınız zaman aynıdır.

Hayat bir nefestir her an aldığımız. Fakat aldığımız her nefes bir olmaz, bazen nefesimiz daralır bir daha nefes almayacakmışız gibi oluruz. Bazen nefesimiz hızlanır hiç bitmeyecekmiş gibi gelir.

Aldığımız nefesler her nasıl olursa olsun her defasında nefeslerimiz düzelir, vücut rayında çalışır hale gelir. Üzüntülerimiz, heyecanlarımız, korkularımız, sevinçlerimiz aldığımız nefes gibidir. Ara ara hayatımıza gireler ve çıkarlar hayat acısıyla tatlısıyla hep devam eder.

Önemli olan yaşadığımız anın tadını çıkarmak. Nasıl olsa her şey tekrar düzelecek kaldığı yerden devam edecek. Kötülükler iyiliğe dönüşecek. Musibetler, sıkıntılar rahatlığa ve huzura geçecek.

Öyleyse Hayat dediğin aldığın bir nefestir diyelim ve anımızın nimetini değerlendirelim. Sevginin ifadesi güldür. İnsanın ifadesi ise imandır. İman, doğruluğun, erdemliğin, olgunluğun yani insanı insan yapanın ta kendisidir.

İnsanlar, inandıkları prensipler peşinden değil de, inandıkları insanların peşinden gittikleri zaman vartaya düşüyorlar. Vartaya düşmelerinin sebebi de, inandıkları insanların anlattıklarını anlamaya çalışmaktan çok işin kolayına kaçarak o insanlara bağlanma yolunu seçmeleridir.

Hayat dedigin bir nefestir - Hayat Dediğin Bir Nefestir

Küçücük bir çocuktan korkan ve bu yüzden de onun ellerini gözlerini bağlayan onlarca korkak Ìsrailli Yahudi askerin tarih yazmasını bekleyenler ve bu yüzden de tercihini İsrail’den yana kullananlar hüsrana uğrayacaklar.

Olayların gidişatı esnasında, süreç zalimlerden yanaymış gibi görünse de, noktayı hep iyiler koyar.

***

M. Akdağ
N. Vatansever
Ş. Tek

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Hayat Dediğin Bir Nefestir

Gönül Dağı Dizi Film

dizi