Sportif Havacılık

Havalimanından Sonra Hava Müzesi Kuruluyor

Sivrihisar’a Havalimanından Sonra Hava Müzesi Kuruluyor.

havacilik merkezi muze - Havalimanından Sonra Hava Müzesi Kuruluyor

Ali İsmet Öztürk’ün girişimi ile Sivrihisar’da kurulan havalimanının ardından bir de müze kazandırılacak. Restore edilen uçaklar bir bir havalimanında yerini almaya başlıyor.

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezinde (SUSHM) bir havacılık müzesi kurulması için düğmeye basıldı. İlk hava aracı, müze için Mustafa Yavuz tarafından bağışlanan, 32 yaşındaki Phantom tipi ultralight oldu.

Bu ultralight yani hafif hava aracı, müze kalitesinde’ restore edildi. Restorasyon çalışması tecrübeli teknisyen Halil Kılıç denetiminde, bu işe gönül vermiş gençler tarafından yapıldı. Restorasyona Ali Özmen, İsmail Özbahar, Bünyamin Gençler, Halil Kılıç, Nihat Yavuz, Ali Barış ve Cengaver Işıkalan (soldan sağa) büyük emek verdi.

İKİNCİ UÇAK MAGISTER JET OLACAK

SUSHM’de kurulmakta olan M.S.Ö. Hava Müzesinin “eşsiz ve çok kıymetli ” bir başka parçası daha çok yakında Sivrihisar’a ulaşıyor. 1966 Model Fouga C-170 Magister Jet,  Erol Özman’ın katkısı ile müzeye kazandırıldı. Avrupa’nın imal ettiği ilk jet uçaklarından biri olan Magister Jet, önümüzdeki günlerde Sivrihisar’a gelecek.

KOKPİT. AERO’DAN BİR ÖNERİ…

Geçtiğimiz günlerde Hüseyin Balta, Facebook hesabından paylaştığı fotoğrafta Sivrihisar girişinde bulunan iki uçağın durumuna dikkat çekmişti. Bu uçaklardan biri Türk Hava Kuvvetleri’nde uçmuş F-4E, diğeri de 1921 yılında Sivrihisarlıların bağışlarıyla satın alınan Fransız Bregeue 14 uçağının ODTÜ tarafından inşa edilmiş ½ ölçekli modeli. Ancak iki uçağın da durumu iyi değil. Umarız bu iki uçak da Sivrihisar’a yakışır bir şekilde restore edilir.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Havalimanından Sonra Hava Müzesi Kuruluyor