Akif Yaşar Yurtdaş

Hatırlatmak İstedim

hatirlatmak istedim - Hatırlatmak İstedim

Vatansever Ecdadımızın Kahraman Ordumuza Bağış Yaptığı Sivrihisar Uçağı

Baştan söyleyeyim, ne önceki, ne de sonraki çalışmalara bir sözüm yok. Gelmiş, geçmiş tüm Belediye Başkanlarımızdan Allah razı olsun. Allah, bu memlekete bir çivi çakandan razı olsun. Ben 2004-2009 döneminde halkımın teveccühleri ile Sivrihisar Belediye Başkanı olan ve aziz ilçeme hizmet verme gayretinde olan bir kardeşinizim. O dönemde yapılan çalışmaları şöyle bir hatırlayalım istedim. Maksadım kimseyi kırmak değil, sadece bilinsin istedim.

Bir önceki dönemden devir alınan ağır borç yükünü (aynı dönem içinde getirilen mevzuat değişikliği gereğince) Belediyemizin İller Bankasından her ay aldığı paydan kesilmek suretiyle taksitler halinde 5 yıl ödemek zorunda kaldık. Kıt imkanlar rağmen, Belediye Meclisi’ndeki arkadaşlarımın, siyasilerimizin ve halkımızın desteği ile hizmet verme gayretinde olduk. Beş yıl içinde yapılan bu hizmetleri üç ana başlıkta toplayarak arz etmeye çalışacağım.

2004-2009 Döneminde Yapılan çalışmalar:

1- İMAR, TEMİZLİK, İŞLERİ VE ARAÇ, TESİS, ARAZİ ALIMLARI

Yeni alınan kazıcı, yükleyici iş makinası, damperli kamyon, itfaiye aracı, traktör, çift kabini pikap, ilaçlama makinası gibi araçlarla araç parkı güçlendirildi. İlçenin neredeyse yarısının cadde ve sokaklarına kilit parke yol döşemesi yapıldı. Sanayi ve eski kumlu yolda asfaltlama yapıldı. Yollara hız kesiciler konuldu, bekleme durakları yapıldı. Temizlik işleri özelleştirildi, çöpler her gece alındı. Çöp dökme alanı şehirden uzak bir bölgeye alındı. Garaj mevkiine yeni tuvalet binası yapıldı, çarşı tuvaleti modernize edildi. Sivrihisar – Yeşilköy aradı ana isale hattı döşeme çalışmaları yapıldı.

Belediye Hizmet binasının esaslı bakım ve tadilatı yapıldı. Nasreddin Hoca Tesislerinin bakım ve onarımı yapıldı. İlçede Akıllı Su Sayacı uygulamasına geçildi. Çardak hamam kaplıca tesisleri ve Eskişehir yolu üzerindeki Şeker Pancarı Kantarına ait 29 dönüm arazi Belediyemiz tarafından satın alındı. Türkiye’de ilk defa olmak üzere damlama sistemi ile Bamatlık tepesinde ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. Bu alana 10.000’in üzerinde çam fidanı dikildi.

2-TARİHİ, KÜLTÜREL VE DOĞAL DEĞERLERİ KORUMA ÇALIŞMALARI

Tarihi Zaimağa Konağı’nın, Bakanlıktan belediyemize tahsisi sağlandı ve Eskişehir Valiliği’nden sağlanan ödenekle Konağın restorasyonu yapıldı. “Sivrihisar Evlerini Yaşatma Projesi” başlatılarak, Kültür Bakanlığı’ndan sağlanan ödeneklerle “Sakaryalılar” ve “Zeyneller” konaklarının restorasyonları yaptırıldı.

Sivrihisar’ın Kurtuluş Savaşı’nda yokluklar içinde iken, Kahraman Ordumuza bağış yaptığı Sivrihisar Uçağının anısını yaşatmak üzere OTDÜ, Kaymakamlık ve Belediyemiz işbirliği ile “Sivrihisar Uçak Anıtı” Ankara yolu üzerine dikildi… (Ne yazık ki, uçak anıtı bugün içler acısı durumda! )

Nasreddin Hocamızı ve Merhum, Prof. Dr. Mehmet Kaplan ve Mülazım Ahmet Hamdi gibi büyüklerimizi ve kahramanlarımız anma törenleri ve tanıtım çalışmaları yapıldı. PTT Genel Müdürlüğü’ne baş vurarak, Nasreddin Hoca ve Sivrihisar Uçak pulları bastırıldı. Patent Enstitüsü’nden ” Dünyanın Merkezi Sivrihisar ” patentini aldık.

Anavatanı Sivrihisar olan Akbaş Çoban Köpeğine sahip çıkarak, Belediyemiz, Kaymakamlık, İlçe Tarım Müdürü Erhan Ulutürk ve İdareci, öğretmen M. Tahsin Çekiç’ in gayretleriyle Akbaş ırkını, koruma, geliştirme derneği ve yetiştirme çiftliği kuruldu.

3-ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ VE KURUMSAL ÇALIŞMALAR

Sivrihisar Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak 1996 yılından bu yana yapılmakta çalışmaları kamulaştırma safhasına kadar getirmiş isek de bunu başaramadık, ancak Sayın Valimiz Mehmet Kılıçlar ‘ın destekleri ile bugün kullanıma açılmakta olan arazinin sanayi bölge alanı olmasını gerçekleştirdik.

Sivrihisar’ da binlerce BAĞ-KUR mükellefin hizmet verecek olan BAĞ-KUR İrtibat bürosunun açılmasını sağlamak üzere belediyemizden yer verdik. Bu büronun ilçemizde açılmasını sağladık. Siyasilerimiz ve Belediyemizin teşvikleri ve hemşehrimiz Has Tavuk Genel Müdürü Sayın Şahin Aydemir’in gayretleri ile Has Tavuk Tesislerinin ilçemizde açılmasını sağladık bugün bu tesislerde yüzlerce kişi istihdam edilmiş durumdadır.

Sivrihisar, 2004-2009 döneminde okullaşmada altın bir dönem yaşamıştır. Bu dönemde yapılan eğitim kurumları için belediyemiz her türlü desteği vermiştir ve İlçe Kaymakamımız Sayın Ahmet Katırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dursun Yavuz ‘un ve Belediyemizin işbirliği ile kişiler ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan görüşmeler, teşvikler sonucunda ilçemize; Mustafa Atışkan Karma Öğrenci Yurt binası, Fahri Keskin Anadolu Öğretmen Lise Binası yapıldı, Eğitime destek projesi kapsamında SEV Muzaffer Demir Anadolu Meslek Lisesi binası yapıldı.

Bu dönemde tamamı devlet katkısı ile Hızırbey İlköğretim Okulu binası, Yunusemre Anaokulu binası, Hasan Karacalar İlköğretim Okulu ek binası, Fahri Keskin Anadolu Öğretmen Lisesi Yurt binası, ve Sivrihisarlı Vali Aziz Yıldırım’ın katkıları ile Kız Meslek Meslek Lisesine Yurt binası yapıldı. Tamamı yeniden yapılan bu binaların yanı sıra, ilçemizde merhum Av. İhsan Biçerli’nin gayretleriyle yapılan Öğrenci Yurt binasında Anadolu Ticaret Meslek Lisesi hizmete sokuldu.

NOT: Tüm bu çalışmalar yapılırken henüz Büyükşehir Belediye Yasası yürürlükte değildi ve kanalizasyon, su, mezbaha ve mezarlık işleri de henüz Büyükşehir Belediyesi ‘ne devredilmemişti ve üstelik Belediye payında köy nüfusları dahil değildi.

Demem o ki şimdi belediyemiz 2004-2009 döneminde alınan belediye payının neredeyse iki katı para almaktadır ve yukarıda açıkladığım kanalizasyon, su, mezbaha ve mezarlık işleri de Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir, yani yeni yasa ile Sivrihisar Belediyemizin iş yükü azalmıştır. Lütfen değerlendirmelerimizde biraz daha objektif olalım. Sivrihisar’da güzel şeyler oluyor, Sivrihisar daha da güzel şeylere layıktır. İmkanlar ölçüsünde çok daha güzel hizmetlerin geleceğine inanıyorum. Saygı ve selamlarımla.

***

Sivrihisar Belediye Eski Başkanı
Yaşar YURTDAŞ

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Hatırlatmak İstedim