Blogspot Şenay Tek

Ham Ruhlar Has Ruhlar

Ham Ruhlar Has Ruhlar

ruh - Ham Ruhlar Has Ruhlar

Allahu Teala kâinatta ileriye dönük büyük değişiklikler planladığı vakit, ileride bir sıkıntı yaşanmaması için, ham ruhlar ile has ruhlar birbirinden ayrışsın diye insanlar üzerine bir takım büyük musibetler gönderir ve onların tüm bu musibetlere karşın, dayanıklılık derecelerini. Kimlerin tüm bu musibetlere rağmen, ona şükredeceğini. Kimlerin isyan yolunu seçip ona küfredeceğini ölçer.

Demir topraktan 1500 derecede ayrışır. Bakır topraktan 2000 derecede ayrışır. Altın ve tüm elementler topraktan ateşle, saman ve talaş türevi şeyler su ile, insan ise büyük imtihanlarla ayrışır.

Çünkü insanlarda topraktan yaratılmıştır ve o yaratıldıkları toprakların içinde de tıpkı, yeryüzünde olduğu gibi demir bakır altın gibi mücevherler ve değerli madenler gizlidir. İşte, insanın kıymeti de ham ruh ve has ruh olması da bu ayrıntıda gizlidir.

Evet Allahu Teala insanları önce Küçük zelzelelerle sonra büyük imtihanlarla sarsar.
-Niçin?
-Çünkü elek sallanmalı ve eleğin üstünde kalacak olan has ruhlarla eleğin altına inecek olan ham ruhlar ayrışmalıdır. Çünkü dünya yaratıldığından bu yana, belli dönemlerde elek sallanıyor.

Ve Eleğin üstünde kalan has ruhlar level atlamaya hak kazanırken eleğin altına dökülmeye hak kazanan ham ruhlar patır patır dökülüyor. Ama oyun devam ediyor ve devam edecek. Şimdi bu yazılanların ışığında son iki üç yıldır yaşanan olayları tekrar kafanızda müşahede edin.

Düşündüklerinizi ve planladıklarınızı yaşamaya gayret ederseniz, geleceğinizin efendisi siz olursunuz. Eğer yaşadıklarınızı düşünmeye devam edip geçmişe takılı kalırsanız da, geçmişinizin kölesi olursunuz. Geçmişimizde ne varsa, kim varsa affedin.

Affetmediğiniz her şey ve herkes ile bir enerji bağınız oluşur. Siz affedip, arkanıza değil de önünüze bakmaya karar verdiğiniz an, o bağ kopar. Aksi taktirde, Affetmediğiniz insanlar ve affetmediğiniz kişiler, bu negatif bağ üzerinden sürekli olarak sizdeki pozitif enerjiyi yutar. Affedin. Helal edin. Özgürleşin.

Son birkaç yıldır insanların tek derdi kendilerini aralıksız mutlu etmek oldu. İnsanlar sürekli olarak kendilerini ödüllendirmenin derdindeler oysaki, nefsinizi memnun etmek için ne kadar çok gezerseniz gezin ne kadar çok çeşit yerseniz yiyin ne giyerseniz giyinin nafile.

Yaş altmışa yanaştığı vakit, o vakte kadar gereksiz kalabalıklar içinde boşuna boğulduğunuzu, kendinizi mutlu etmek için yaptığınız tüm koşuşturmaların ne kadar lüzumsuz ve boş olduğunu, mutlu olmak için tüm gezmeleri içinize yapmanız gerektiğini, bedeninizden önce ruhunuzu doyurmanız gerektiğini…

Ruhunuzu doyurmadığınız müddetçe, bedeninizin hep “açım ve onu istiyorum” diye ağladığını anlarsınız. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın kendinizi bir sığırcık kuşu kadar memnun edemezsiniz. Çünkü onda ne geçmişin elemleri. Ne de geleceğin kaygıları mevcuttur. Bu yüzden her zaman çok mutludur.

Hayatının her safhasında mutluluk arayan Bey efendiler / hanım efendiler daimi mutluluk hayvanatta mevcuttur. Siz hayvan değilsiniz ki, her daim mutlu olasınız.

Ne olursa olsun, hangi şartlarda olursa olsun kendini terbiye etmiş bir ruhun kalbinde, hep inceden bir hüzün vardır. O hüzün o kişiyi dengede tutar. Ne mutluluktan bayıltır ne de üzüntüden dağıtır. Hayvanlar daima mutludur, siz hayvan değilsiniz ki.

***

Put deyince insanların aklına LAT, MENAT, HUBEL ve UZZA geliyor.

Oysa ki insan kendiyle yüzleşse, görecek ki asıl putlar, insanın kendi içinde şan, şöhret, makam, mevki, servet, şehvet, iş, eş, çoluk – çocuk, siyaset, ticaret, mal-mülk, spor ve sanat. Her biri ölçü kaçtığında birer puta dönüşüyor.

Unutmayın ki, Allahtan daha fazla sevilen ve ondan daha fazla düşünülen her şey putunuzdur.

Oysa ki, vefatınızdan sonra, çevrenizdeki insanların sizi ne kadar çabuk unutacaklarını bilseydiniz vallahi hayatınızı Allah’tan başkasını razı ve mutlu etmek için uğraşmazdınız…

Şenay Tek

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Ham Ruhlar Has Ruhlar