Blogspot Şenay Tek

Esmaül Husna Tecellileri

Esmaül Husna Tecellileri

Esmaul Husna tecellileri - Esmaül Husna Tecellileri

Kainatta yaratılan her varlık Allah’ın birden fazla Esma tecellisinin yansımasıdır. Yani her varlık, yürüyen konuşan hareket eden bir esmadır aslında. Her kim ki öleceği güne kadar, Allah’ın esma tecellilerini en fazla ve en güzel şekilde yansıtır, Allah’ın onlarca Esma tecellisini kendisinde aktif hale getirir, Allah’ı yeryüzünde en güzel şekilde temsil ederse O kişi Allah’ın en sevdiği kullarından biri olur.

O saatten sonra o kişi artık kendisi değildir. O kişi Allah’ın yeryüzündeki aynasıdır. Onun eliyle tutan hak olur. Onun gözünden dünyaya bakan hak olur. Onun ayağı ile yürüyen hak olur. Onun diliyle konuşan hak olur. Onun kalbiyle seven sevdiren hak olur. Onun beyni ile düşünen ve düşündüklerini yeryüzünde aktive eden hak olur.

Bu yüzden Allah’ın bazı kullarını kırmamak incitmemek lazım. Onları küçümsememek, onların kılığına kıyafetine bakmamak ve onların pejmürde haline aldanmamak lazım. Onların nazarına mazhar olmak lazım.

Hani bazı insanlar vardır, konuştuğu tesir eder, baktığı tesir eder, sustuğu tesir eder, yazdığı ve çizdiği tesir eder ya… İşte bunun sebebi o insanın bedeninin artık, hakkın sarayı olmasındandır. Esma çekmek mühim değildir. Mühim olan Allah’ın esmalarını hakkıyla taşımaktır ve onları hakkıyla yansıtmaktır.

Varlıklardaki çeşitlilik Allah’ın Musavvir esmasının somut yansımasıdır.

Kedi vardır ama milyonlarca desende ve çeşitli kedi vardır. İşte bu yaratımdaki çeşitliliktir. Bütün insanlar şekil itibarıyla benzer olsa da, hiçbir insan birebir birbirine benzemez. Bu da misafir esmasının bir yansımasıdır.

Her insandaki Vedüd (sevgi) esması eşit değildir. Herkes Allah’ın bu esmasını farklı oranlarda taşır, farklı farklı yansıtır. İşte bu Esma’yı en güzel ve en çok hakkıyla taşıyan Vedüd esması hususunda Allah’ın aynası olur.

Her insanın adalet anlayışı aynı değildir. Her kim ki Adalet (Adl) esmasını en güzel şekilde yansıtır. İşte O kişi Allah Teala’nın Adl isminin aynası olur. Bu örnekler böyle çoğalır gider. Her kim ki Allah Teala’nın Cemal esmalarını en çok kendinde biriktirir ve Allah’ı en güzel yansıtır ise O kişi Allah’ın yeryüzündeki halifesi olur.

Esmalar Allah’ın kainattaki somut yansımalarıdır. Allah’ın sıfatlarıdır isimleri değildir.

***

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Esmaül Husna Tecellileri

Gönül Dağı Dizi Film

dizi