Ülke Haberleri

Eskişehir’in Kurtuluşunun 100. Yılı

İlimiz Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Törenlerle Kutlandı.

Vilayet Meydanındaki program, Vali Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu.

Törende Türk Silahlı Kuvvetleri adına Hava Pilot Binbaşı Ahmet Tavlı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’in konuşmalarına yer verildi. Sarar Kız İmam Hatip Lisesi öğrencileri Büşra Çallı ve Rümeysa Çınar’ın okudukları şiir sonrası Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi gösteri sundu.

eskisehirin kurtulusunun 100 yili - Eskişehir'in Kurtuluşunun 100. Yılı

Ayrıca İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Komando birlikleri tüfekli hareketlerle gösteri yaptılar. F-16 uçaklarımız törene iştirak edenleri selamladı. Kutlamalar, Kanlıpınar Şehitliğinde düzenlenen törenle son buldu.

Törene AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, daire müdürleri ile diğer ilgililer katıldı.

2 Eylül Eskişehir’in Kurtuluşu

Kurtuluş günleri şehir ve kasabaların düşman işgalinden kurtarılışının yıl dönümleri olarak kutlanan kendilerine has günlerdir. 1922 yılının zaferlerle dolu Ağustos ayından sonra Eylül ayı şehrimizin de içinde bulunduğu pek çok yerin kurtuluş vakti olmuştur. Eskişehir açısından önemli bir gün de 2 Eylül’e rastlayan Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşudur.

Eskişehir, bu süreç içinde Milli Mücadele’ye verdiği maddi ve manevi destekle adından sıkça bahsedilen bir yer olmuştur. Hiçbir zaman yılgınlığa düşmeden Milli Mücadele’ye tam destek veren Eskişehir halkı haklı bir gururla 2 Eylül’ü her yıl kurtuluş günü olarak kutlamaktadır. Şehrimizde kampüs, cadde, gazete ve daha birçok yerde 2 Eylül ismi yaşatılmaktadır.

Milli Mücadele halkın savaşıdır. Savaştan öte bir nefsi müdafaadır. 1919’dan 1922’ye kadar süren bu mücadelede büyük bedeller ödenmiştir. Bu bedelin karşılığı ise özgür bir vatan ve bu vatan üzerinde yaşamayı hak etmiş alnı açık, başı dik onurlu bir millettir.

100 yıl önce hanları, hamamları, dükkanları, camileri, mescitleri, evleri, ağılları, davarları, ormanları yakılmış ve yüzlerce vatandaşımız şehit olmuş. Ama iman dolu, ağzı dualı ebelerimiz, dedelerimiz, gençlerimiz 2 Eylül 1922′ de bu kadim şehri düşmanlardan kurtarmışlar. ALLAH onlardan razı olsun, mekanları cennet olsun.

Tüm Eskişehir Halkının 100. Kurtuluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

***

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Eskişehir'in Kurtuluşunun 100. Yılı

Gönül Dağı Dizi Film

dizi