Etkinliklerimiz

Eskişehir’de Arabaşı Gecesi

SİVRİHİSARLILARDAN ARABAŞI GECESİ

sivrihisarlilar arabasi gecesi - Eskişehir'de Arabaşı Gecesi

Sivrihisarlılar arabaşı etkinliğinde buluştular. Eskişehir Atılgan düğün salonunda Sivrihisar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından ilçeye özgü olan geleneksel “Arabaşı” hamuru adıyla etkinlik düzenlendi. Kalabalık bir katılımın olduğu etkinlikte Sivrihisar’dan bir çok hemşehrimizde bulundular. Açılış konuşmalarının ardından şiirler okundu.

Dernek Başkanı İsmail Arslan, Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Sivrihisar Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Belediye Başkan Yard. Hüseyin İlhan, Hv. Meydan ve Garnizon Komutanı Albay İsmet Ünlen, Osmangazi Üniversitesi Rektör Yard. İlhami Ünlüoğlu, Osmangazi Elektrik İşletme Müdürü Hamdi Öztürk, Sivrihisar ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Temsili Nasreddin Hoca Mustafa Karatepe, Siyasi Partilerin ve ilçe teşkilatları, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Dernek Başkanı İsmail Arslan; Arabaşı etkinliğine katkı sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, hain terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, bu terör olaylarının biran önce bitmesini temenni ediyorum.

SİVRİHİSARLILAR KÜLTÜREL DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
Dernekte 8 ay önce göreve geldiklerini belirten Arslan, bu yedinci etkinliğimiz. Sivrihisar bir kültür, bir medeniyet, bir tarih şehri. Siz hemşirelerimizin sorunlarını biliyoruz. Bizler sivil toplum kuruluşları olarak şehrimizin kalkınması ve sorunlarının ilgililere ulaştırılması konusunda üzerimize düşen görev için çalışmalar yapmaktayız..

Sayısız kültürel ve tarihi değerlere sahip Sivrihisar, neden bir Beypazarı olmasın, bir Safranbolu olmasın.

Bütün amaçlarının Eskişehir’de yaşayan 150 bin Sivrihisarlıyı kaynaştırmak olduğunu belirten Arslan, Sivrihisar Organize Sanayi Bölgesi ve Doğalgaz çalışmalarının son aşamaya gelmesini sağlayan Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ve ekibine teşekkür ederim, dedi.

Kaymakam Erdinç Yılmaz; Sivrihisar medeniyetler şehri olmanın özelliğini ve ayrıcalığını bugün burada bir kez daha göstermektedir. Gördüğüm manzara insanı gururlandırıyor, mutlu ediyor.

Ülkemiz son zamanlarda sıkıntılı günler yaşamakta. Meydana gelen terör olayları sonucu Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları Cennet olsun inşallah. Birlik ve beraberliğe böyle zamanlarda daha çok ihtiyacımız olduğunu belirten Yılmaz, bir olduğumuzda, beraber olduğumuzda Allah’ın izniyle aşamayacağımız hiçbir sıkıntı, güçlük yoktur. İlçenin Kaymakamı olarak Sivrihisar’a yatırım yapmak isteyen, Sivrihisar’ı geliştirmek isteyen kim olursa ben her zaman onun yanındayım. Sivrihisar sevdasını bitmez, Sivrihisar’a hizmet aşkı bitmez, ama bunu fiiliyata dönüştürdüğümüzde inanın çok güzel sonuçlar alacağız. Değerli Sivrihisarlı iş adamlarımızdan ricam, bundan sonra yatırımlarının bir kısmını Sivrihisar’a yönlendirirlerse biz onlara her türlü desteği vermeye hazırız, dedi.

Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay; Sivrihisar’ın çok eski bir tarihe sahip olduğunu belirterek, Eskişehir’in tamamı kadar Sivrihisar’da tarihi ve kültürel değerler olduğunu söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan; Sivrihisar’dan çok çok selamlar getirdim. Belediye Başkanımız Hamid Bey, şehir dışında olduğundan bu toplantıya katılamadı, sizlere selamı var.

Arabaşı, kış mevsiminde yapılan, grip ve nezleye iyi geldiği bilinen, vücut direncini artıran Sivrihisar’ın yöresel yemeğidir. Arabaşı’nın bahane olduğunu belirten İlhan, önemli olanın örf, adet ve geleneğimizi sürdürmek, dostlarla muhabbet, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek olduğunu söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Temsili Nasreddin Hoca Mustafa Karatepe, misafirleri kapıda kar­şıladı. Sivrihisarlı şairler yazdıkları Sivrihisar’la ilgili şiirlerini okudu­lar. Yaklaşık 1200 kişinin katıldığı etkinlik Arabaşı ikramı ile sona erdi.

Haber – Foto : Aydoğan ALTIN – Oğuz EKİCİ

MHP İlçe Başkanı Yaşar Gürel, Sivrihisar Sosyal, Kültür ve Dayanışma Derneğimizin arabaşı gecesine ilçe teşkilatı olarak tam kadro katılarak Sivrihisar için her zaman var olduğumuzu bir kez daha gösterdik.
Konuşmacılar güzel konuştular, bol bol nostalji yaptılar. Oysa ki Sivrihisar’ın sorunları oldukça ağır. Sürekli göç veriyoruz. Devlet memurlarımızın önemli bir kısmı ilçe dışında ikamet ediyor. İlçe ekonomisi felç olmuş durumda. Yıllardır organize sanayi kurulmasından bahsediyoruz. Yatırım için gerekli şartları hiç konuşuyormuyuz acaba? Hammadde, enerji, çalışacak eleman, pazar, teknik kadroyu Sivrihisarda tutabilmek. Hiç düşünüldümü? İlçemizin güneyine yapılan köprü ile transit geçiş hattı olan Sivrihisar yeni yapılacak otoban ile tamamen bay-pas edilecek gibi görünüyor. Nostalji üretimini bırakıp fikir üretimine artık geçebilecekmiyiz? Bunları düşündüm gece boyunca. Bol bol da nostalji dinledik. Gecede emeği geçen tüm arkadaşlara kucak dolusu teşekkür ediyorum. Umarım hemşerilerimizin ufku açılır ve 150.000 Sivrihisarlı nüfustan bahsettiğimiz bu günler güçlü bir lobi için bir adım olur. – facebook –

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Eskişehir'de Arabaşı Gecesi