Nüfus

Sivrihisar Nüfusu Hakkında

Sivrihisar ilçe nüfusu son on yılda devamlı düşüş göstermesi dikkat çekicidir. Yakınımızda bulunan Polatlı ilçesinde ise her yıl artış olmaktadır.

Sivrihisar Nüfusu Hakkında

Sivrihisar Nüfusunun Düşmesine Seyirci Kalmayalım! Sivrihisar’da nüfus azalması her geçen gün devam ediyor. Merkez nüfusumuz 2017 TUİK verilerine göre 9317 olan Nüfusumuzun on binin altına düşmesi Sivrihisar’ın kan kaybettiğinin göstergesidir. Köyden, kentten göç sürüyor.

Mevcut sosyo-ekonomik durumumuz göçü öne çıkaran en önemli etkenlerden biridir. Nüfusu tutacak iş istihdam alanları kısıtlı. Gençlerin çoğunluğu tahsil ve iş için başka illere gidiyor. Maalesef gidenlerin yeri dolmuyor…

Sivrihisar’da vatandaşa istihdam sağlayacak kuruluş sayısı fazla değil. HAS TAVUK ve Mermer Ocakları istihdam oluştursalar da yeterince işçi potansiyeli olmadığından iki İşye­rinin çevre ilçelerden işçi getirdikleri biliniyor.

Nüfus artışını sağlamak için yeni iş alanlarına ihtiyaç var. (Askeri birlik veya Devlet kuruluşu gibi) Sivrihisar nüfusuna etki edebilir. Geçmiş zamanlarda birkaç girişim oldu. Maalesef bu girişim ve isteklere yakınlık göstermediğimiz için başka yerlere kaçırdık.

Şu an Sivrihisar’da yaşayan insan potansiyeli, nüfusumuzun on-beş binden az olmadığını gösteriyor. Ancak ikametgah kayıtları başka yerlerde olduğu için Sivrihisar nüfusuna katkısı yok.

Sivrihisar’da çalışan işçi, memur ve öğrencilerin bir kısmı sabah gelip akşam gidiyorlar. Bu da nüfusumuza bir etki yapmıyor. Nüfusumuzu artırmak için sosyo-ekonomik girişimlerin olması gerekir. Bu girişimler OSB’nin faaliyete geçmesi ile özel sektör veya devlet eliyle olur.

Artık el ele verme, birlik, beraberlik zamanı. Hep birlikte Sivrihisar’ı mızı ileriye taşımak için herkes ve her kesim elini taşın altına koymalıdır. Aksi halde Sivrihisar’ın akıbetinin iyiye gidiş olmadığını hatırlatmak istiyoruz.  -Sivrihisar’ın Sesi Gazetesi-

* * *

Tarihçe: Sivrihisar’ın yaya nahiyelerinde 1466 dan 1520 yılına kadar yaya nüfusunda % 100 artış olmuştur. Görünen artış bölgenin gerçek bir nüfus artışı değildir. XVI. yüzyılda yaya ve müsellem teşkilatı bazı sorumluluktan kurtulmak isteyenlerin baş vurduğu yer haline gelmiştir. Herkes vergi muafiyeti elde etmek için çaba sarf ediyordu. Dolayısıyla kurumlar arasında transfer şansını yakalayanlar muafiyetli bir kuruma katılınca mutlu oluyordu.

Nüfus artışını etkileyen ikinci faktör aile içinde bulunan çocukların, 2 yaşından itibaren mücerret ve yamak yazılmasıdır. 14 yaşına kadar  nareşide (na-reşide), 14 yaşından sonra mücerret yazılan çocuklar, kısa bir süre sonra yamak yazılmakta ve hane sayılmakta idi. Buna rağmen nahiyenin tahmini toplam nüfusu ancak bu verilerin bir araya getirilmesi ile bulunacaktır. Müsellem teşkilatı için Sivrihisar nahiyesinde, Yaya nahiyelerinde olduğu gibi kesin sonuç almak olanaksızdır. Sivrihisar nahiyesinin köylerinden bazıları müsellem nahiyesinde bulunuyordu.

15. ve 16. Yüzyıllarda Sivrihisar Nahiyesi / Halime Doğru / Türk Tarih Kurumu Yayınları

internet haberciligi - Sivrihisar Nüfusu Hakkında

Eskişehir Sivrihisar Haberleri

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Nüfusu Hakkında

Gönül Dağı Dizi Film

dizi