Blogspot

Enformasyon ve Dezenformasyon

Enformasyon ve Dezenformasyon

Son günlerde yaşanan iç ve dış tüm olumsuz hâdiseler için fikrimi ve düşüncelerimi merak eden arkadaşlara, özetle tavrımı ve düşünce perspektifimi belirtme ihtiyacı hissettim.

Bilen bilir, Yahudilerin bilinen en önemli taktiklerinden biri, 10 doğru arasına bir yanlış sıkıştırmaktır. Bunu tüm şeytani güçler kullanır. Çünkü insan beyni (akıl sağlığı yerindeyse:) çok kompleks bir yapıda olsa da fıtrî (yaradılış) olarak insani ve ahlaki olmayan her nevi kör gözüm parmağına yalana, yanlışa, çirkinliğe tepki verir.

Ama, birine bir yalanı yada genel manada bir yanlışı empoze etmek istiyorsanız, önce bir sürü doğruyu peş peşe sıralar, yalan ve yanlışları araya ufak ufak sokuşturursunuz. Fitne üretecek şeytani tüm akıl sahipleri, insanlık tarihi boyunca haktan görünerek (örnek; ibni Selül ve hariciliğin zuhuru:) ancak kitleleri etkileyebilmişlerdir.

Enformasyon (doğru bilgilendirme) kadar, dezenformasyonun da (kasıtlı yanlış bilgilendirme) aynı teknoloji ve imkânları kullanarak, tarihte görülmediği kadar çoğaldığı bu dijital çağda, insanoğlu her türlü fitneye, maalesef yine tarihte olmadığı kadar açıktır. Yani kimse sadece aklına güvenmesin isterler ve uygularlarsa, öyle bir dezenformasyona maruz kalırsın ki, senelerce aynı evin içinde yaşadığın anandan, babandan, kardeşinden, evlâdından v.s şüpheye düşersin.

E ne yapalım peki? önce Bir zamanlar Çukurova’daki Ali Rahmet Fekeli karakterinin sıkça söylediği replik gibi: uhulet ve suhuletle fırtınanın geçmesini bekleyelim (ben şahsen öyle yapıyorum) sonra da bir çok ayetle buyrulduğu, emredildiği gibi dosdoğru olmaya gayret edelim. Birde yatıp kalkıp Rabbimizden FERASET ve dünya ve ahiretimiz için hayır dileyelim inşallah, çünkü bu bence Allah’ın sadece niyeti halis ve salih kullarına lütfu keremidir.

Ne demiş büyükler “KÖKÜ SAĞLAM OLAN AĞAÇLARI HİÇ BİR FIRTINA YIKAMAZ” Vesselâm. Cümleten selâmetle… Nedim Çağlar

***

Facebook

footer - Enformasyon ve Dezenformasyon

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Enformasyon ve Dezenformasyon