Dünya gündemi

Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü. Ancak katil İsrail, son bir ayda, Filistin’de binlerce çocuğu katletti. Oysa çocuk dünyanın en masum varlığıdır. Biz biliyoruz ki masum olanın ahı nice zalimi yok etmiştir.

Dunya Cocuk Haklari Gunu - Dünya Çocuk Hakları Günü

İsrail de elbet döktüğü kanda boğulacaktır. Tüm dünya, çocuk masumiyeti ve haklarının korunması için katil İsrail’in zulmüne “DUR” demelidir. Ümit ediyoruz ki, çocuklarımızın güvenli bir ortamda büyüdüğü ve geleceğe umutla baktığı bir dünya kurabiliriz.

Bu konuda birlik olmalı, insan ve çocuk haklarına saygı göstermeliyiz. Dünya Çocuk Hakları Günü, sadece sloganlarla değil, eylemlerle anlam bulmalıdır.

Dünya “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü” kutluyormuş, Gazze’ye bakarak söylüyorum; Ya Gazze’deki bebeler çocuktan sayılmıyor, Ya çocukların yaşam hakkı yok, Ya da kutlayanlarda utanma arlanma yok!

Dünya Çocuk Hakları Günü

Ancak İsrail’in Filistin’e yaşattığı zulüm Çocuk Haklarını hiçe sayıyor. Her bir kayıp, yürekleri parçalıyor. Dünya olarak çocukların yaşama hakkına sahip çıkmalıyız. Çocuklar uyurken susulur, öldürülürken değil.

Bu bir savaş değil. Bu bir katliam, bu yıllarca bastırılmış bir nefretin patlaması. Tüm dünya liderlerinin sessizliği şaşırtıcı da değil bu planlanmış bir program.

Yaşadığımız yüzyılda bizler daha insani bir yaşam şartlarını konuşacağımız zaman diliminde katliamlar oluyor ve toplum olarak bununla mücadele ediyoruz. Libya, İran, Yemen ve tüm Müslüman ülkeler sanki sırasını bekliyor.

Sıra kendilerine belki gelmeyebilir ihtimalini düşünerek bu vahşete sessiz kalıyorlar. Sıra kendilerine geldiğinde artık yapacak pek bir şey kalmamış olacak. Suudi Arabistan bu katliama politik yaklaşarak kendini güvenli bölgede tutmayı sürdürüyor.

Türkiye dışında bu süreci konuşan ve İsrail’i tehdit eden ve edebilecek hiç bir güç şu an için mevcut değil. Bazı insanların anlaması geç oluyor ama bu bir savaş değil, yeni bir dünya düzeni. Ve bu düzeni vahşete din savaşına döndüren İsrail!

Lakin Allah’ın izniyle biz bitireceğiz. İçimizdeki öfke her geçen gün artıyor. Öfkeni boykota, içindeki çığlıkları direnişe çevir kardeşim, yemin ederim ki sonunda kazanacağız. Vaat edilen topraklar birilerinin vaat edilen mezarları olacak.

Çocukların gözyaşı yağıyor üzerimize. Onların kalbindeki acı dolu şimşekler çakıyor gökyüzünde. Ellerinden kayıp giden çocuklukları, zangır zangır sallıyor yeryüzünü. Onların ciğerindeki acı elem ve ateş fışkırıyor yanardağlardan. Çok fazla musibetler bekliyor yeryüzünü. Tıpkı, bu çocukların, annelerinin babalarının dönmesini bekledikleri gibi bizi bekliyor musibetler.

***

Ufuk Tan Keleş

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

logo

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Dünya Çocuk Hakları Günü

Gönül Dağı Dizi Film

dizi