Nadir Yaz

Büyükerşen Aşkının Faturası

– BÜYÜKERŞEN “AŞKI”NIN FATURASI –

Büyükerşen “aşkının” faturası Eskişehir’e kesilecek!

Sn. Büyükerşen’e karşıtlığımdan değildir bugünkü yazım! Kendisini severim…

AKP iktidarı döneminde Eskişehir, ısrarla Büyükerşen’i destekledi… Eskişehir, “Büyükerşen’in müzeleri, parkları, yüzme havuzlarıyla şenlendi!” Yani tam bir ağustos böceği ile karınca masalı yaşandı yıllardır.

Eskişehir, hiç olmazsa Büyükşehir Belediye başkanlığında AKP adayını desteklemeliydi… Çünkü Türkiye’de iktidar hangi eldeyse, o el ile işler yürür, o şehir kalkınır, gerçek bu!

2002 seçimlerinden beri eğer Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığını AKP kazansaydı, Eskişehir bugün çok daha fazla hizmet görecekti. Nitekim Afyonkarahisar Eskişehir’i geçip gitti. Kütahya, köşeyi çoktan döndü! AKP iktidarı hangi ilde belediye başkanlıklarını kazandıysa o şehre kesenin ağzını açtı!

Bir ara AKP’nin Maliye Bakanı Unakıtan, çevre yoluna batçıklar yaptı, çevre yolu trafiğinde rahatlama oldu… Onun yaptığı da o kadar işte! Sonra gelen milletvekilleri tırı vırı işlerle uğraştı; açılışlar, kokteyller, törenler; orada burada birkaç söz, alkışlar vb… Eskişehir 15 yıllık AKP iktidarı döneminde “belediyecilik” bakımından dişe dokunur bir şey görmedi! Oysa belediye başkanı AKP’li olsaydı, durum çok farklı olurdu!

Eskişehir imar bakımından da bir türlü rayına oturmadı… Eskişehir İmar planı yazboz tahtasına döndü… Bilindiği gibi Türkiye’de siyasilerin prensleri, prensesleri olur, onların şahsi menfaatleri, toplumun menfaatlerinden üstün tutulur! Hangi siyasi parti olursa olsun bu gerçek değişmez; belediye meclisi toplanır; prensler, prensesler arasında “götürme” savaşı verilir, kimi o kazanır, kimi bu kazanır, biri diğerini mahkemeye verir; o mahkeme, şu mahkeme derken zaman geçer, imar işleri Arapsaçına döner filan…

Sıradan vatandaş, hangi partinin prensi ya da prensesine ulaşabiliyorsa, “benim tarlam, benim arsam, benim imar durumum ne oldu? vb sorar; AKP’li CHP’ye, CHPli AKP’ye topu atar; insanı inandırırlar da ha!

İmar durumundan çok daha önemli, çok daha hayati bir sorunu vardır Eskişehir’in, ama kimsenin umurunda değildir… Bu büyük sorun, “su” sorunudur! Eskişehir’de evlere verilen kullanma suyu ihtiyacı nasıl karşılanacak?

İçme suyu ihtiyacını karşılamak için Kalabak suyuna civardaki bütün sular karıştırıldı, şimdilik “sakalar” içme suyu ihtiyacını karşılıyorlar… Porsuk Barajı, ne zamana kadar Eskişehir’in kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak? Bilinmiyor; kar yağmadığı gibi yağmur da yeterince yağmıyor, yani işler karışık!

“Ey millet; Porsuk Barajında su giderek azalıyor, tedbir alın, ”diye birkaç kez yazı yazdım, başkaları da bu konuya dikkat çekti, ama kimse umursamadı! “Hadi ulan sende, sen de kim oluyorsun? Dediler… Haklı olabilirler olmasına da, ey millet, “susuz” kalırsanız faturayı kime keseceksiniz?

“Küresel ısınma, dünyada ve ülkemizde iklim değişikliklerine neden oluyor! Porsuk Barajı suyu yakın gelecekte Eskişehir’in kullanma suyu ihtiyacını karşılayamaz duruma gelebilir! Barajın tabanı mille doldu, su göründüğünden de az! Çifteler ’den doğan Sakarya’nın suyu Eskişehir’e taşınsın! Böylece Eskişehir’in hem içme suyu hem de kullanma suyu karşılanmış olur! Bunun için bilimsel araştırması, hesabı kitabı yapılsın…” dedik, umursamadılar!

Büyükerşen aşkına, haydi buyurun, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ilanı: “Bu yıl Eskişehir’de su sıkıntısı çekileceğinden, lütfen suyu dikkatli kullanınız!”

***

(Malikâne, 23.03.2018, Nadir Yaz, Eskişehir)

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Büyükerşen Aşkının Faturası