Kurumlar

BosDer

Bozüyük Sivrihisarlılar Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Tanıtım Derneği

bosder - BosDer

27.04.2013 tarihinde, Bilecik’in Bozüyük ilçesinde, Sivrihisarlılar Derneği (BOS-DER) düzenlenen törenle açıldı. İlçede yaşayan ve sayıları 2 bini geçen, Sivrihisarlıları, bir çatı altında toplamak için kurulan BOS-DER’ in, açılışına, çok sayında, davetli katıldı.

Elbette Bozüyük’ te ikametgâh eden, Sivrihisarlılar, göç hareketinin temelinde yatan en büyük unsur, kırsal alanın, ekonomik, sosyal, eğitim gibi yetersizliği yanında, iş bulma ümidi olmuştur. Ancak bu tür gelişmelerde, bireyler, iş bulma, barınma ve kentte yaşayanlar tarafından kabul görme gibi, sorunlarla yüzleşmektedirler.

Bozüyük’te, faaliyet gösteren hemşeri dernekleri de aynı yöreden göç etmiş insanların, bir araya geldikleri ve hemşeri ilişkilerinin ve dayanışmasının, ön planda tutulduğu yerler olarak dikkat çekmektedir. BOS-DER, bu derneklerimizde biridir.

BOS-DER, bir hemşeri derneğidir. Bozüyük’ e göç eden, Sivrihisarlıların, değerlerini koruyarak, yaşam biçimlerini sürdürebilmeleri için, ortam oluşturacaktır. Ayrıca hem Sivrihisar’ dan, Bozüyük’ e, göç eden kişilere, ilçe ve kırsaldan getirdikleri kendi örf, adet, gelenek ve göreneklerini, sürdürme imkânı verecek, hem de Bozüyük kültürüne zenginlik kazandıracaktır.

BOS-DER’ de, hemşerilik ve bir ilişki biçimi olarak, hemşerilik ilişkileri, bir aidiyeti ifade edecektir. BOS-DER, hemşerilik gibi, ilişki biçiminin oluşması ve kurumlaşması, doğdukları yerler dışında, aynı yerlerden gelmiş olan ve bir aidiyet duygusunu paylaşan nüfusun, varlığını ve yoğunluğunu ifade edecektir.

BOS-DER, üyelerinin ve Bozüyük’ ün, sorunlarının çözümünde, ciddi güç olacaktır. Çünkü çağımızda, toplumların ve kişi/kişilerin, sorunlarının çözümü, bünyelerindeki sivil toplum örgütleri ile eşdeğerdir. Ayrıca kişi/kişiler, kendi aralarında, birliktelik oluşturmuş, sorunları da birlikte çözme gayret ve çabası içinde ise hedeflere ulaşmak, daha da etkili ve sonuç alıcı oluyor.

BOS-DER’ e, Bozüyük’ de sahip çıktı. Nitekim BOS-DER’ in, açılışında konuşan Bozüyük Belediye Başkan Vekili Sayın Bakıcı, böyle bir derneğin, Bozüyük’te kurulmuş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra, ” Derneği kurduktan sonra onu devam ettirebilmek de önemli. Bunun için de maddi ve manevi destek, özverili bir çalışma ve herkesin üzerine düşen görevi, yerine getirmesi gerekiyor” dedi

BOS-DER, Bozüyük’te yaşayan Sivrihisarlıları, bir çatı altında toplayacak, Sivrihisar’ ın, örf, adet, gelenek ve göreneklerini yaşatırken, Bozüyük kültürüne de katkıda bulunacaktır. Ayrıca BOZÜYÜK’ te, yaşamı da mevcut derneklerle birlikte renklendirecektir.

Aslında doğum yeriniz, ya da nüfusa kayıtlı olduğunuz yer, Sivrihisar olabilir veya olmayabilir. Ancak yalçın kayaların eteğinde kurulan ilçenin, taşlı sokaklarında dolaşmak, mevcut çeşmelerden su içmek, tarihi camilerinin, mistik ortamlarında ibadet etmek, ahşap evlerinde, yaşamak ve Sivrihisarlı olmak, bir ayrıcalıktır. Mustafa KANTARCI

***

Bozüyük’te yaşayan Sivrihisarlılar, Bozüyük Belediyesine ait Uğur MUMCU Kültür sitesindeki otantik mekanda bir araya gelmişlerdi. Bozüyük’te bulunan hemşehrilerimizin sosyal, kültürel, ekonomik ve diğer konularda birlik ve beraberliklerinin sağlanması, ortak sorunlarının dernek çatısı altında çözüme kavuşturulması amacıyla dernek girişiminde örgütlenmesi karşısında oldukça mutlu olduğumu ifade etmeliyim.

Geçici yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu;

Dernek Başkanı Taner GÜRKÖK,
Başkan Yardımcısı Yavuz TÜYSÜZER,
Sekreter Nihal GÖKÇELER,
Muhasip Esenali GÜRCAN,
Üyeler; Necati ÇAKIR, Suat ERBAY, Süleyman KARTALER’den oluşmaktadır.

Derneğin kurucu başkanı Taner Gürkök, konuşmasında Bozüyük’te yaşayan Sivrihisarlıları bir araya getirmek için yaptıkları çalışmalara destek verenlere teşekkür etti. Gürkök, “Yaptığımız toplantıda bizleri yalnız bırakmayan, Bozüyük esnaflarından Serhat Atalay, Hüseyin Atalay, Rahmi Teksoy, SİV-DER (SİVRİHİSAR KÜLTÜR, TURİZM, SOSYAL YARDIMLAŞMA VE TANITIM DERNEĞİ) Yönetim kurul üyesi Necmi GÜNAY, Eskişehir Sivrihisar Dernek Başkanı Burhanettin Sarıkaya ve yönetim kuruluna, Eskişehir’deki Sivrihisarlı esnaf Halil Nural Destici’ye teşekkür etti.

Naçizane bende yaptığım konuşmada “Dernek bana ne verecek” gibi son derece sevimsiz soruyu üyelerin kendi kendilerine sormamalarını istedim. Dernek ne bir banka şubesi, ne de sigorta acentesidir. Dernek üyeleri için vardır, onlar için yaşar, üye aidatlarıyla da yaşatılır. Üyelerin sosyal statülerini üst düzeye çıkarmaya çalışır. Bir cenazede bir düğünde gönderilen bir çelenk ne kadar önemsendiğinin en önemli kanıtıdır. Bu yüzden derneklere üye olarak STÖ (Sivil Toplum Örgütleri) lerdeki yerimizi almamızın önemini anlatmaya çalıştım.

Bunun yanında Bozüyük’te yaşayan Sivrihisar’lıların yeni kurulacak derneklerine olan destekleri kadar önemli olan bir diğer hususta; Dernek yönetimlerini denetlemeleri ve sorgulamalarıdır. Sorgulamalar asla rahatsızlık yaratmamalı, aksine, yapılan çalışmaların devamı açısından eksik yöntemler varsa giderilmeli, yönetimi daha sağlıklı ve bilinçli çalışmaya teşvik etmelidir.

Bu vesileyle Dernek kurucu üyelerine, göstermiş oldukları fedakarlıktan ve katılımlarından dolayı şükranlarımı sunarım. Bozüyük’te yaşayan Sivrihisarlılar sosyal, kültürel yardımlaşmanın ilk adımını başlatmış oldu. Bu adımın kendilerine ilçemize ve ülkemize hayırlar getirmelerini temenni ediyor, çalışmalarında her zaman yanlarında olduğumu desteklerimin devam edeceğini ifade ediyorum.

SİVRİHİSAR adını duydukça gözleri parlayan ve SİVRİHİSAR sevdasını” içinde hisseden tüm hemşehrilerime saygılar sunar, işlerinde kolaylıklar dilerim. SAYGILARIMLA Necmi GÜNAY

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - BosDer