Gazete Yazıları

Bir Turizm Cenneti Sivrihisar

Bize göre bir dünya destinasyonu (varılacak olan yer) olabilecek bir belde. Bu hafta, Eskişehir’e 95 km mesafede bulunan, bir çok Eskişehirlinin bile turizm potansiyelinden haberdar olmadığı Sivrihisar’dayız.

Bir Kültür Hazinesi Sivrihisar

Bu kültür ve turizm cennetinde neler yok ki; Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Aziz Mahmud Hüdai, Hızır Bey gibi dünya çapında önemli şahsiyetleri uygarlık tarihine kazandırmış olan Sivrihisar Kurtuluş Savaşının Canlı Tanığı Zaim Ağa Konağı, tarihi cami, mescid, kümbet ve türbeleri, Balık Damı Doğal Su Parkı, Pessinus Antik Kenti, Ermeni Kilisesi, Kumacık Hamamı, Gavur Hamamı, Yazıcıoğlu Kalesi, tarihi Saat Kulesi, tarihi Sivrihisar Uçağı, Akbaş Çoban Köpeği ve Sivrihisar takıları ile tam bir turizm ve kültür merkezi aslında. Şaşırdınız değil mi? Ankara’ya giderken yanından defalarca geçtiğiniz Sivrihisar meğer ne hazinelere sahipmiş? Böyle bir belde dünyanın bir başka yerinde olsa, turist akınına uğrar, tur programlarının olmazsa olmaz destinasyonlarından biri olurdu; ama bırakın dünyayı burnumuzun dibinde olan bu cazibe merkezinin hazineleri hakkında bizler bile bilgi sahibi değiliz.

Haydi biraz tanıyalım bu güzel ve tarihi beldeyi, belki bir hafta sonumuzu AVM ya da AVM benzeri yerlerde değil de eşimiz, sevgilimiz ya da dostlarımızla bir turizm cenneti olan Sivrihisar’da geçirir; zihnimizi, ruhumuzu besleriz.

TARİHTE STRATEJİK BELDELERDEN BİRİYDİ
Eskişehir merkezden çok daha fazla tarihi esere sahip olan Sivrihisar gerek Hristiyan gerek Müslüman ve Türk kültürüne ait onlarca eserle bir dünya destinasyonu olmayı hak etmiş ve turistlerini beklemektedir. Yapılacak en önemli şey Sivrihisar tur programlarını hazırlamaktır…

SİVRİHİSAR’IN HAZİNELERİ
Dünya uygarlık tarihinin en önemli uygarlıklarından olan Eti, Frig, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi dönemlerine ait onlarca esere sahip olan Sivrihisar, insanlığın ortak malı olan bu eserlerini göstermek için ziyaretçilerini bekliyor.

***

24 Ekim 2015
RAGIP FERDA AYDINALP

2 Eylül gazetesi

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Bir Turizm Cenneti Sivrihisar

Gönül Dağı Dizi Film

dizi