Dualar

Bağışlama Duası Hakkında

Bagislama Duasi Hakkinda - Bağışlama Duası Hakkında

Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim’in Furkan Suresi 77. Ayetinde mealen “Duanız Olmasa Ne Ehemmiyetiniz Var” ve Peygamberimiz S.A.V. bir Hadisi Şerifinde “Dua İbadetin Özüdür” buyrulmuştur.

Bağışlama duası nedir?

Bağışlama Duası, genelde Cuma günleri ve mübarek gecelerde Yasin suresi veya diğer Kur’ân sureleri okunduktan sonra hatim duası tarzında yapılan dualardandır. Bağışlamayı yalnızca ölmüşlerimize değil, hayatta olanlara da yapmalıyız.

Sayfamızdaki Yasin bağışlama duası kapsamlı bir duadır ve her zaman okunabilir. Dua aynı zamanda tövbe ve bağışlanma duası olarak da yapılabilir.

BAĞIŞLAMA DUASINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

İlk olarak Eylül 2016 tarihinde diğer web sitemizde yayınladığım “Bağışlama Duası” için sebep olan ve katkıda bulunanlardan Allah razı olsun.

Duanın en güzeli gönülden geldiği gibi olanıdır. En tesirli ve makbulü ise, Kur’an ayetlerinde ve hadisi şeriflerde bildirilen duaları yapmaktır. Ayrıca, Asfiya* denilen İslam alimlerimizin yapmış oldukları duaları da okuyabiliriz.

*Asfiya; zahiri ve bâtıni ilimlerle donanımlı olup, maddi ve manevî yönüyle safi bir kişiliğe sahip olan kimseler demektir. Safiyet, Takva ve Kemâlat sahibi ve Hz. Peygambere (a.s.m) vâris olan muhakkik zatlara denir. Bu zatlarda velayetin yanında derin ilim de bulunur. Yani bir nevi velayet ve ilmin zirvede olduğu şahıslardır.

M.SEVİMBAY

İnsanlar sevgiyi ve mutluluğu hep uzaklarda ararlar. Dua ederken bile gökyüzüne bakarlar. Çünkü herkesin kafasındaki Allah yüksektedir, uzaktadır. En uzak ve en yüksek yerin, gökyüzü olduğunu düşündüklerinden Allah’ı gökyüzünde bilmeleri insanlar için daha mantıklı geliyor.

Oysaki, Allah (Celle Celalüh) mekandan münezzehtir ve daima bizimledir. İnsanlar ise sevilmeye en layık olan ve içimizdeki ruhun sahibi Allah’ı bırakıp, gölgeleri severler. Onları takip ederler.

Ne konuşmak istiyorsanız, en doğal halinizle konuşun rabbinizle.

Kendi dilinizce kendi lisanınızca konuşun. Ezberlenmiş fakat kalbe inmeyen dualarla değil. Onu saygı çerçevesinde, ama kendi cümlelerinizle sevin. Ondan kendi cümlelerinizle özür dileyin. Ona Kendi cümlelerinizle sığının.

O size, sizden daha yakın, sadece aklınızdan geçenlere değil her halinize şahit. Ona en doğal halinizle, en doğal lisanınızla seslenin, daha çabuk yanıt alırsınız. Çünkü ne söylediğiniz, birazda nasıl söylediğinize bağlıdır.

Hayalleriniz ne kadar imkansız olursa olsun dua edin ve mülkün sahibinden isteyin. Özellikle gecenin son üçte birlik kesimini yani sabah namazından bir saat öncesini ve sabah namazı vaktini ayakta geçirip isteyin. O vakitler, Allah’u Teala’nın birinci semada tecelli ettiği ve kuluna en yakın olduğu vakittir.

Maddi ve manevi hayatımız açısından önemli bir yeri olan duanın Esma-ül Hüsna denilen Allah’ın güzel isimleri ile yapılması daha daha makbuldür. Yaratılmış her bir varlıkta Allah’ın kendisine ait bir mührü, bir tecellisi bulunur. Bunun adına esma denilir.

Eğer ki yola çıkmak istiyorsan, önce Allah’ın esmalarını öğrenmeli. Sonra kendinde hangi esmalar baskın onu öğren. Çünkü senin yeryüzündeki görevin, hamuruna katılmış olan o Esmalarda gizli…

Sabah ve ikindi namazlarından sonra anlamını bilerek ve kalben mutmain olarak 7 kere “Hasbiyallahü la ilahe illa hû, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül arşil azim” ayetini okuyan kimsenin dünya ve ahiret işleri rast gider. Allah o kulunu kendisinden başka hiç kimseye muhtaç eylemez.

Ayrıca bu ayet ailenin huzur ve mutluluğu için çok önemle okunan bir duadır. Ama başta da belirtildiği gibi, okurken anlamını kalben düşünmek gerek.

Ayetin manası; “Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir.” Her gün her sabah ve ikindi namazından sonra 7 kere bu ayeti dua niyeti ile okumayı mutlaka adet edinelim! Ş. TEK

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Allah ebeden razı olsun emeğinize sağlık ben vassabtan kendime attım dua ediyorum link ten tıklıyorum dua ediyorum yanlış sa linkini silerim hakkınızı helal edin 🤲🏻