Blogspot Dualar Şenay Tek

Baba Duası

İnsanlar yeryüzüne yedi tekamül mertebesini tamamlayıp, insanı kamil makamına yükselmek için gönderilirler.

Tekamül atlamada ibadetlerin farzların sünnetlerin yeri olmazsa olmazdır. Ama öyle bir ibadet çeşidi vardır ki bu ibadet, oyunlardaki joker hakkı gibidir. Bu joker, insanları bir anda birkaç tekamül mertebesi birden atlatabilir. Nedir bu? BABA DUASI. Evet baba duası peygamber duası gibidir.

Babanın gönlünden gelerek ve içi coşarak ettiği tek bir dua dahi, tekamül atlamada nafile ibadetlerden çok çok hayırlıdır. Bu dua sizi ateşten kurtaracağı gibi, insanı kamil mertebesine bile yükseltebilir. Çünkü babadan dua almak zordur. Ve Allahu Teala kendi rızasını, kullarının rızası arasına saklamıştır.

O rızayı kaptığınız an, jokeri buldunuz demektir. Nefis mertebelerini atlayıp Allah ile aradaki perdeleri kaldırmak istiyorsanız, Annenizin babanızın, kayınvalidenizin ve kayınpederinizin duasını almaya bakın farkı fark edeceksiniz. Bakın o vakit olmazlarınız nasıl olur hâle geliyor, tecrübe ile sabittir.

Merhamet eden merhamet bulur. Unutmayın anne ve baba duasından daha koruyucu bir sigorta yoktur. Bakın ne buyuruyor efendimiz; “Geleceğiniz de yollarınız kapılarınız talihiniz anne babanızın içten dualarıyla açılır.”

Ömrü Uzatan Dua

Kırk yaş her insan için dönüm noktasıdır ve aynı zamanda bu yaş Kemâlat yaşıdır. Hemen hemen tüm peygamberlere, peygamberlik kırklı yaşlarda gelmiştir, insanlar bu yaşlarına geldiğinde ya durulurlar ya da kudururlar. Kur’an-ı Kerimde öyle bir ayet vardır ki, bu ayetin içerisinde kırk yaşına gelen her Müslümanın okuması gererken bir dua bulunmaktadır.

Bu ayet Ahkaf suresinin 15. ayetidir. Bu ayeti kırk yaşına giren kişi okumayı adet edinirse, ömrü uzar rızkı bereketlenir, neslinden türeyenler Salih kullardan olur. Eğer kişi bu ayetten haberi yok ise ve kırk yaşını geçmiş ise öğrendiği andan itibaren bu ayeti okumaya başlarsa aynı fazilete erişir.

Bu ayetin meali şu şekildedir; “Rabbim bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi senin razı olacağın Salih ameller işlememi bana ilham et neslimi de Salih kimseler yap. Doğrusu ben tövbe edip sana yöneldim ve ben gerçekten Müslümanlardanım”

Hz. İdris Aleyhisselam’ı ölmeden cennete girme hikayesini hepiniz bilirsiniz.

Hz İdris A.S. çok sıcak bir günde yolda yürürken sıcaktan bunalır ve kendi kendine; “Yarabbi Ben yeryüzünde bu sıcağa dayanamıyorum. Gökyüzünde güneşi tutan görevli meleğin hali nicedir. “Ona salat et Allah’ım, ona yardım et” diye duada bulunur.

Bu dua güneşi tutan görevli Melek’e iletilir. Dua meleğin çok hoşuna gider. Çünkü o güne kadar kendisine duada bulunan, Salat ve selam gönderen kimse olmamıştır. Allah’ın huzuruna çıkar ve İdris A.S. ile görüşmek için izin ister. Bu izin kendisine verilir. Hz İdris A.S. ile görevli Melek görüşürler, hasbihal ederler.

Bu görüşme esnasında İdris A.S, güneşi tutmakla görevli olan meleğe, Azrail Aleyhisselam’ı görmek ve onunla görüşmek istediğini söyler.

Görevli Melek onun bu isteğini Allahu Teâlâ’ya iletir. Hz İdris A.S.’ın bu isteği kabul görür. Hazreti İdris A.S. ile Azrail görüştürülür ve bu süreçten sonra, Hz. İdris ile Azrail arasında bir takım olaylar gerçekleşir. Akabinde, Hz. İdris A.S. bir şekilde cennete girer ve bir daha da oradan çıkmaz.

Şu anda gökyüzünde ölmeden cennete giren iki peygamber bulunmaktadır. Bunlardan biri Hz. İsa A.S. ve İdris A.S.’dır.

Anladığınız gibi her şey küçücük bir iyi niyetle ve bir dua ile başladı. Bu iyi niyet İdris A.S.’a bir mucizeyi yaşattı. Şimdi soruyorum sizlere, siz hiç gün içinde herhangi bir peygambere dua edip, selam gönderdiniz mi. Herhangi bir meleğe dua edip, selam gönderdiniz mi, kendi yazıcı meleklerinizle sohbet ettiniz mi?

Mesela bir sabah uyandığınızda; “Selamün aleyküm ya Cebrail” “Esselamu aleyküm ey aziz Mahmud Hüdayi hazretleri” dediniz mi. Hiç kendi kendinize Efendimize selam verip, içinizden geldiği gibi onunla sohbet ettiniz mi?

Dünyada yalnız değilsiniz, sahipsizde değilsiniz. Herkes ile aranızda kalbi bir akış mevcut.

Allah her an sizinle. Melekler her an sizinle. Ağzınızdan çıkan her şey duyuluyor ve görülüyor. Siz niyetinizi temizleyin. Ağzınızın içini temizleyin, görün bakın Allahu Teala sizin nelerinizi temizliyor. Siz yeter ki iyi olun, kendiniz için istediğiniz her iyi şeyi Müslüman kardeşleriniz için de isteyin. Görün bakın neler oluyor. Allah her an sizinle.

***

Ya Rabbi! sen evlatlarımıza “Hadi” ismin ile hidayet ver. “Fettah” ismin hürmetine hidayet kapısı aç. Kötü alışkanlıklardan sadece sen esirgersin Ya Mü’min Ya Hafız. Evlatlarımızı nefsin, insi ve cinni şeytanların şerlerinden koru. Evlatlarımızı sana emanet ediyoruz. Ya Müheymin.

Hz. Ömer (r.a), sürekli olarak bir adamın; “Allah’ım beni azlardan eyle” diye dua ettiğine şahit olunca, o kişiye neden böyle dua ettiğini sorar ve o adamdan; Ya Ömer ‘kullarım içinde şükreden çok azdır.’ ayetini duyduğumdan beri, o şükreden azınlıktan olabilmek için böyle dua ederim.” cevabını alır.

Evet dünyanın en hayırlı nimetleri; zikreden dil, şükreden kalp ve salih bir eştir. Rabbim bizi de azlardan eylesin..! Amin.

***

Hz. Yunus A.S münacatı, duası

eml - Baba Duası

Güncel dualar

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın