Sivrihisar Haberleri

Anadolu’da Bir Masal Diyarı

Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi Hizmetix’in 2021 Ağustos Ayı, 170. Sayısında Sivrihisar.

hizmetx dergi kapak - Anadolu'da Bir Masal Diyarı

hizmetx dergi 43 - Anadolu'da Bir Masal Diyarı

hizmetx dergi 44 - Anadolu'da Bir Masal Diyarı

hizmetx dergi 45 - Anadolu'da Bir Masal Diyarı

hizmetx dergi 46 - Anadolu'da Bir Masal Diyarı

hizmetx dergi 47 - Anadolu'da Bir Masal Diyarı

Güzel İlçemiz Sivrihisar

Günümüzde Eskişehir’in en büyük ilçesi olan Sivrihisar, tarihi süreç içinde Frigler, Persler, Lidyalılar, Romalılar ve Bizanslıların hâkimiyetinde kalmıştır. Malazgirt Zaferi’nin akabinde Anadolu’ya hâkim olan Selçukluların idaresine geçen şehir, daha sonra Karamanoğulları ve Osmanlıların yönetimine geçmiştir. XIX. yüzyıl sonlarında ise Ankara vilayetinin merkez sancağına bağlı bir kaza olarak yönetilmiş, 1912 yılından itibaren Eskişehir’e bağlanmıştır.

Tarihi eski çağlara dayanan Sivrihisar, her dönemde olduğu gibi milli mücadele döneminde de Ali Fuad Paşa’nın öncülüğünde oldukça önemli bir rol üstlendi. Etrafındaki diğer ilçelerle beraber tavrını işgalcilerden yana değil bağımsızlıktan ve millet iradesinden yana koydu. Sivas kongresi kararlarına uyarak Eskişehir Mutasarrıflığı ile bağlantısını kesti. Ali Fuad Paşa’nın burada oluşturduğu gönüllüler ordusuna katılarak, Eskişehir’in İngiliz işgalinden kurtarılmasında da pay sahibi oldu.

Bugün tarihi dokusuyla dikkat çeken bir ilçe merkezi olan Sivrihisar, Selçuklular ve Osmanlı dönemlerinde yapılan medrese, cami, mescit, han, hamam, kütüphane, çeşme vd. pek çok eser ile Anadolu’nun belli başlı kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir. İlçe merkezi ile çevresinde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılmış olup bugün de hizmet vermeye devam eden çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

DİZİ VE TV PROGRAMLARININ UĞRAK NOKTASI

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çeken Sivrihisar yerli ve yabancı turistlerinde uğrak noktası oldu. Film ve dizilerin platosu haline dönen Sivrihisar sokaklarında turizm de canlandı.

Sivrihisar sokakları dizilere ve filmlerin platosu haline geldi. Kısa ve uzun metrajlı filmlerin yanı sıra dizilerin de vazgeçilmez noktası oldu. Özellikle son dönemde TRT ekranlarında yayınlanan Gönül Dağı dizi ile de dikkatleri üzerine çeken Sivrihisar ziyaretçi akınına uğruyor.

TURİZMİN BAŞKENTİ

Bozkırın ortasında sıcak samimi insan ilişkilerinin yaşandığı Sivrihisar’da tarihin tam ortasında, doğası ve güzellikten ile kendine hayran bırakan ilçe olan Sivrihisar dünyanın her yerinden misafirlerini ağırlamaya da devam ediyor.

50 Milyon yaşında magmatik bir dağ tepesinde kökeni Friglere dayanan Yazıcıoğlu Kalesi, Tarihi Saat Kulesi, Alemşah kümbeti, Şeyh Baba Yusuf camisi, Aziz Mahmut Hüdai camisi, Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi, Ermeni Kilisesi, Ermeni Hamamı ve Yurdanur Konak (Metin Yurdanur Kültür ve Sanat Evi). Üzerinde tarih, kültür ve sanat; her şeyi barındıran bir dağ. Yani sadece bu alanı bile görmek için Sivrihisar’a gelmeye değer.

SİVRİHİSAR’IN DEĞERLERİ TESCİLLENDİ

Eskişehir’in en çok Coğrafi işaret Tescilini alan Sivrihisar Belediyesi değerlerine de sahip çıkıyor. Sivrihisar, tarihi turistik çalışmalarının yanı sıra geçmişten geleceğe gelen önemli değerlerinin de tescillerini alıyor. Türk Patent ve Marka Kurumundan ilk olarak Sivrihisar Muska Baklavasının tescilini alan Sivrihisar Belediyesi, yöreye ait lezzetlerden Sivrihisar Dövme Sucuğu ve Höşmerim tatlısının da Coğrafi İşaret Tescil Belgesini aldı.

Sivrihisar’ın bir başka değerleri olan İncili Küpe ve Sivrihisar Cebesinin de Coğrafi İşaretleri alındı. Şimdi ise geçmişten geleceğe düğüm atılan kilimlerimizin, yine yöresel lezzetlerimizden Arabaşı ve Kelem Dolmasının Coğrafi İşaret Tescillerini almak için başvuru yapıldı. Eskişehir’in İl genelinde 9 Coğrafi İşaret Tescilli ürünü bulunurken, bunlardan 5 tanesi Sivrihisar’a ait.

***

https://hizmetix.com.tr/

Eskişehir Sivrihisar Haberleri

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Anadolu'da Bir Masal Diyarı