Blogspot Sağlık

Akıl ve Ruh Sağlığı

Akıl edebilen insanlar için akıl ve ruh sağlığı, maldan mülkten, bindiğimiz arabadan, oturduğumuz evden, kazandığımız paradan, giyindiğimiz elbiseden daha önemlidir. Çünkü bedenin hastalığı geçer ama ruh hastalandı mı iyileşmesi zordur.

Sağlıktan ise sanıldığı gibi sadece bedensel sağlık anlaşılmamalıdır. Asıl sağlıklı olmak imanlı olmaktır. Ruh sağlığıdır. Din hastalığı yani Allah’ı tanımamak ve bilmemek en kötü hastalıktır.

Kötü gıda ve kötü beslenme nasıl bedenlerimizi bozup, vücut mekanizmamızı korunaksız hâle getirip, bizi hasta ediyorsa, yanlış kaynaklardan, yanlış duygulardan, yanlış duyumlardan, yanlış bilgilerden, kötü enerjilerden, yanlış hal ve tavırlardan, kavgalardan ve döğüşlerden beslenen ruhlar ve akıllar da zamanla zayıflar, kurur ve hastalanırlar.

Namaz, sadece bir ibadet değildir. Aynı zamanda bir meditasyon, bir yenilenme, bir enerji yüklenme halidir. Beden üzerinden ruha doğru açılan bağlantıları aktifleştir. Bir insanın Müslüman olduğunun en büyük ispatı. Allaha kul olduğunun en büyük göstergesidir.

Namaz bir arınma halidir. Allah’ın bizim kılacağımız namaza ihtiyacı yoktur. Tam aksine, bizim bedenimizin namaza ihtiyacı vardır. Çünkü onun içinde, arınma temizlenme, sığınma, bedeni ve ruhi haz. Enerji tazeleme hali ve Meditasyon vardır.

Yalanlarla efsunlanmış insanlara doğruları söylediğinizde, size deli derler, yalancı derler. Tıpkı Hz. Muhammed’e deli dedikleri gibi.

Ne demiş Ömer Nasuhi Bilmen; “bir demir parçası mıknatısa yapışınca onun özelliklerini kazandığı gibi, insan da kim ile oturup kalkarsa onun ahlâkını kazanır” Bir insan doksan dokuz doğru söyleyip, bir tek yalanla sizin imanınızı yıkabilir. Ahir zamandayız temkinli olmak gerekir.

***

akil ve ruh sagligi - Akıl ve Ruh Sağlığı

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Akıl ve Ruh Sağlığı

Gönül Dağı Dizi Film

dizi