ENGLISH

Akbash Shepherd’s Dog

Sivrihisar Akbash Shepherd Dog

akbash shepherds dog - Akbash Shepherd's Dog

The Akbash Dog is Turkish equivalent of other white shepherd dog breeds used from north Africa to west Europe.

These white dogs were first observed around Polatlı by David Nelson, who was an American attache in Turkey, at the end of 1960s and at the beginning of 70s. Nelson quickly recognized the fact that these dogs, while being similar to other white shepherd dogs in Europe, were a unique breed on their own.

Around 70s and 80s, Nelson took many Akbash Dogs to USA and formed a club there to breed them. This the breed to be well known all around the world, including its own country, Turkey. The Akbash Dog, originating from Sivrihisar is now World famous. The Akbash Dog was chosen as one of the most effective three shepherd dogs that were used against wild animals by United States Department of Agriculture in I980s.Akbash is still kept away from beauty contests and used as a livestock protector in USA, allowing it to retain its working breed features.

There are three Akbash Dog variants, which are Sight hound type, Middle Type and Mastiff Type. Akbash Dog, which has its statue erected in our district, is one of the most sought after breeds because of its superior ability in protecting and directing the flock. Also in our district, the works on keeping this breed pure continues. Selçuk University has been doing a special research on Akbash Dogs in order to breed and protect the one of the best shepherd dog breeds. Akbash Shepherd Dogs Protection and Research Club, which includes Netherlands, also works on international platform.

Akbash Shepherd Dog - Akbash Shepherd's Dog

Turkish

Akbaş köpeği, Kuzey Afrika’dan Batı Avrupa’ya kadar koyun sürülerini vahşi hayvanlara karşı korumada kullanılan “beyaz sürü köpeği” ırklarının Türkiye’deki versiyonudur.

Bu beyaz köpekler ilk defa 1960’ların sonları ve 70’lerin başlarında Türkiye’de Amerikan ataşeliği yapan David Nelson tarafından Polatlı dolaylarında gözlemlenmiştir. Nelson, Avrupa’daki diğer beyaz çoban köpeklerini hatırlatan bu köpeklerin kısa sürede kendi başlarına bir ırkı oluşturduğunu anlamıştır

70’li ve 80’li yılların başlarında öncelikle Sakarya Nehri civarından büyük miktarda köpeği ABD’ye götürerek orada ilk defa bir kulüp altında üretilmesini ve dünyada dolayısıyla da kendi ülkesi Türkiye’de de tanınmasını sağlamıştır.

Anavatanı Sivrihisar olan Akbaş çoban köpekleri dünyaca ünlüdür. Akbaş Çoban Köpeği 80’li yıllarda “Amerikan Tarım Bakanlığının” vahşi hayvanlara karşı kullanmaya başladığı sürü köpekleri arasında en etkili üç çoban köpeğinden biri seçilmiştir. Akbaş hala kuzey Amerika’da temel olarak sürü köpeği olarak kullanılmakta ve güzellik yarışmalarından uzak tutularak iş köpeği özellikleri korunmaktadır.

Akbaş Çoban köpeği Varyasyonları Tazı Tipi, Orta Tip, Mastif Tipi olmak üzere üçe ayrılır. Sürü koruma ve kollamada üstün performansa sahip olan ve ilçeye heykeli dikilen Akbaş köpekleri, en çok aranan ve tutulan çoban köpeğidir.

Sivrihisar ilçesinde bu köpek ırkını yaşatabilmek için Akbaş Çoban köpeği üretim çiftliği kurulmuştur ve çalışmalar devam etmektedir. Selçuk Üniversitesi de bu konuda özel bir araştırma yaparak Akbaş Köpeklerini koruma ve çoğaltma çalışmalarını yapmaktadır. Ayrıca uluslar arası platformda da Hollanda’nın da içinde bulunduğu “Akbaş çoban köpeğini koruma ve Araştırma Derneği” çalışmalarını sürdürmektedir.

***

Sivrihisar Appearance Of The World Centre
20.09.2009
Bora KAVAS

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Akbash Shepherd's Dog