Arşiv

Akbaş Çoban Köpekleri için Çiftlik Kurulacak

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Amerika’da üstün ırk olarak seçilen ve kökeni Eskişehir’de bulunan Akbaş çoban köpekleri için dünyanın merkezi Sivrihisar’da çiftlik kurulacağını açıkladı.

Yerli ırk Akbaşlar şimdiye kadar hak ettiği değeri bir türlü göremedi. Görünümü ve yetenekleriyle Amerika’nın bile dikkatini çeken Akbaşlar için, son zamanlarda harekete geçildi. Özellikle Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Sivrihisar’ın değeri olan Akbaşlar için güzel bir proje hazırladı. Proje kapsamında yapılacak çiftlikte yüzlerce Akbaş barınma imkanı bulabilecekken, bakımları ve beslenmeleri daha sağlıklı ortamda gerçekleşecek. Proje için bakanlıktan ödemenin geldiğini belirten Başkan Yüzügüllü, ilk kazmanın önümüzdeki günlerde vurulacağını belirtti.

Çiftliğin 40 dönümlük bir arazi üzerine kurulacağını aktaran Başkan Hamid Yüzügüllü, “Akbaş, Türkiye’nin değeri olan bir köpeğimiz. Akbaşımız, Amerika’da üstün ırk olarak seçilen ve ödül almış bir değerimiz. Bu ırk da dünyanın merkezi Sivrihisar’a ait bir ırk. Bizde bu ırkı geliştirmek, yetiştirmek ve üretebilmek için yeni bir üretim çiftliği projesi yaptık. Bu projemizi de çok şükür hazırladık ve bakanlığımıza sunduk. Bakanlığımızdan da bu projenin yapılması için ödeneğimiz ayrıldı ve gönderildi. Şimdi yerini de tahsis ettik. 40 dönüm civarında bir arazi üzerine kuruyoruz. Yaklaşık 150-200 Akbaşımızın barınacağı büyük bir çiftlik olacak. Nasip olursa önümüzdeki günlerde ilk kazmayı vurup, projeye başlıyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A HEDİYE EDİLDİ

Akbaşlara sahip çıkmanın önemine değinen Yüzügüllü, şimdiye kadar Sivrihisar’dan hediye edilen Akbaşlar hakkında bilgiler verdi. Akbaşların polislere eşlik edeceğinden söz eden Yüzügüllü, “Her zaman dediğimiz gibi, ‘Sahip çıkmayanın malına sahip çıkarlar’ Böyle bir atasözümüz var. Tabii bu ırklarımıza ve değerlerimize sahip çıkamadığımız zaman, sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yanından sahip çıkmaya başlıyorlar. Bu topraklarda yetişmiş ve bu topraklara bekçilik yapmış Akbaş ırkımıza sahip çıktık ve bundan sonra olması gereken yere ve hayata taşıyoruz. Bizim böyle önemli ırklarımız varken, kalkıp da dışarıdan Türkiye’ye getirip kullanmak doğru olmazdı. Akbaş köpeğimizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da hediye ettik ve şu an İstanbul’da köşkte bulunuyor. Ayrıca Topkapı Sarayı’nda da Akbaşlarımız bekliyor. Geçen yılbaşında da İstanbul Çevik Kuvvete de 10 tane gönderdik. 1 ay önce de Eskişehir Çevik Kuvvete 3 tane gönderdik. Şimdi onlara eğitim veriliyor ve İstanbul’dakiler göreve başladı. Önümüzdeki günlerde Eskişehir’dekiler de eğitimlerini alıp göreve başlayacaklar” diye konuştu.

2009 yılındaki Kaymakamlık Sivrihisar emriyle köylerdeki Akbaş varlığı araştırılmış ve Eskişehir Valiliği’nin desteğiyle yapılan projede 3500 köpeğin varlığı tespit edilmiştir. Bölgedeki Akbaş cinsinin bozulduğu ve pek çok köpeğin yurt dışına çıkarıldığı görülmüştür. Ayrıca 2010 yılında “Akbaş Irkının Korunması ve Dejenerasyonunun Önlenmesi” başlıklı AB projesiyle birlikte 5 yıl içinde 500 Akbaş köpeği üretilerek sahiplendirildi. Bölgede tekrar Akbaş köpeğine olan ilgiyi artırıldı. Sürüyle birlikte ev ve fabrika bekçiliği de. yapabilmektedir. Akbaş çoban köpeğinin Orta Asya kökenli doğal bir ırk olup göç yollarıyla bu bölgeye geldiği tespit edildi. Yürütülen projenin hedeflerinden biri de sürülerdeki Akbaş sayısının artırılmasıdır. Anadolu’da kurtla mücadele edebilen Kangal, Kars, Akbaş çoban köpekleridir. Altı yıllık proje sonunda tanınan Akbaş, en iyi çoban köpeği seçilmiştir.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Akbaş Çoban Köpekleri için Çiftlik Kurulacak