Mesut Akdağ

Ah Gazze

Ah Gazze! bir zamanların Kudüs Mekke Medine hacca açılan yolların kilidi olan Gazze. Hacılar önce sana uğrarlardı. Sonra Kudüs’e Kudüs’ten Mekke Medine’ye uzanan yolun başlangıcıydın.

Ah Gazze! Bir zamanlar refah bir yurttun. Sokaklarında neşeyle koşuşturan, oynayan çocukların sevinç cıvıltıları gökyüzünde yankılanıyordu. İhtiyarlar gün batımında denizden gelen meltemle yorgunluklarını, üzüntülerini giderip göğüsleri, gönülleri ferahlıyordu.

Ah Gazze! Yer, yemyeşil, Gök, masmavi. Yeşilliğiyle meşhur, ağaçlarla çevrelenmiş hükümdarların, sultanların dinlenmek ve huzur bulmak için mutlaka sana geldiği, kervanların da vazgeçilmez bir konaklama mekânı olmanla, hanlarınla, yeşilliğinle ne güzel bir güzergâh yurduydun.

Barış, esenliğin ve huzurun simgesi mavi renk, göğüne sinmiş ferahlatıcı havanla adeta cennetten bir köşe idin. Topraklarının bereketi, yeşilliği ve masmavi gökyüzünle bütün şehirlerin, beldelerin senin yerinde olmak isteyip sana imrendiği bir beldeydin Gazze.

Ah Gazze! Şansına bak ki; Kudüs, Mekke, Medine kutsal topraklarına açılan yolların kilidi idin. Şimdi de tevhidin anahtarısın. Ne büyük bir inanca, tevekkülle, dirence sahipsin ki duruşunla kurtarıyorsun tevhidi.

Ah Gazze! Şimdi yer, saf kırmızı, gök soğuk gri. Ölüm kusan bombaların sokaklarını kan kırmızısına boyamış. Gökte uçan uçaklar soğuk gri renginde bulutların olmuş. Yağmur yerine bombalar, kurşunlar yağdırıyorlar.

Ah Gazze! İnsanların vicdanları sinesine gömüp zulme suspus olduğunda sen ne dünyaya büyük bir ders öğrettin. Hani, mağarada peygamberimizin yol arkadaşına söylediği “Korkma! endişeye kapılma Allah bizimle beraberdir.” Müjdesini, “Müjdeler olsun o sabredenlere, Allah daima mazlumların yanındadır. Sabredenlerin yanındadır.” ayetlerini yaşayan zamanımızın Yasirleri, Sümeyyeleri olduğunu tüm dünyaya haykırdın.

Bu yüzden tüm insanlık sana imreniyor Gazze. Ah Gazze! Şehit Reem bebeği derin bir şefkatle, sanki ruhundan ruhuna uğurlarcasına huzurla gözlerinden öpen dedesi Nebhan bütün dünyaya İslam’ın, imanın insana verdiği sabrı, Allah’a sonsuz güveni, bu güvenle gönül huzuru kazandığını öğretti.

Ah Gazze, Kassam tugaylarıyla tüm dünyaya İslam’ın cahil, bağnaz, terör, şiddet, zalim olmadığını gösterdin. Aksine medeniyet maskesini takmış medenilerin vahşi bir terörist olduğunu tüm dünyaya öğrettiğin.

Ah Gazze! Çaresizliğin, mazlumluğun, sahipsizliğin, çığlıkların sessizliğe hapsolduğu, zulüm altında inim inim inlenilen, yalnızlığa itilen, acıların diyarı oldun. Hayır! Hayır! Asla sen çaresiz ve yapayalnız değilsin. Aksine, senin çığlıklarına koşamadığımız, yalnızlığına dost olamadığımız, mazlumluğuna el uzatamadığımız için asıl biz Müslümanlar ve tüm dünya çaresiz, masum ve yalnız olduk. Çünkü seninle birlikte mazlumların yardımcısı ve daima yanında olan Allah var.

Ah Gazze! Ne kutlusun ki bu dünya imtihanını başarıyla geçip Allah’ın huzuruna dimdik, alnın ak olarak çıkacaksın. Bizler ise seninle imtihanımızı geçememenin hüsranlığıyla Allah’ın huzuruna çıkmanın senin yüzleşmenin ezikliğini yaşayacağız Gazzem.

***

Mesut AKDAĞ

mesut akdag - Ah Gazze

Etiketler

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - Ah Gazze

Gönül Dağı Dizi Film

dizi