Sivrihisar Haberleri

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun Sivrihisar!
zafer bayrami - 30 Ağustos Zafer Bayramı

İlçemizde 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yılı Kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’ncu yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sivrihisar’da törenle kutlandı. Gazi ve Şehitler şanlı zaferin 99. yılında bir kez daha saygı, minnet ve rahmet ile anıldı.

Adliye Sarayı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene; Sivrihisar Kaymakamı, Hava Meydan Komutanı, Sivrihisar Belediye Başkanı, Başkan Yardımcısı, Daire Amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, Askeri Erkan, Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ile Eskişehir’de ikamet eden Sivrihisar sevdalısı Bayram Yüksel Uça katıldı.

Cumhurbaşkanı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajının okunmasıyla başlayan törende Kaymakam Kılıç, Hava Meydan Komutanı Albay İnci ve Belediye Başkanı Yüzügüllü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını takiben Türk Silahlı Kuvvetleri adına günün anlam ve önemini belirten konuşma Hv. Per. Tğm. Zekican Öztürk tarafından yapıldı. Prof. Dr. Mehmet Kaplan Ortaokulu Öğrencisi Yağmur Karaoğlu tarafından okunan 30 Ağustos şiiri ile kutlama programı sona erdi.

Milli Mücadele halkın savaşıdır. Savaştan öte bir nefsi müdafaadır. 1919’dan 1922’ye kadar süren bu mücadelede büyük bedeller ödenmiştir. Bu bedelin karşılığı ise özgür bir vatan ve bu vatan üzerinde yaşamayı hak etmiş alnı açık, başı dik onurlu bir millettir.

30 Ağustos, kurtuluş destanımızda emperyalizme karşı canımız kanımız pahasına, milletçe verdiğimiz Milli mücadelemizde dönüm noktasıdır. 30 Ağustos, kahramanlıktır tarihe iz düşmektir, yön vermektir. 30 Ağustos, mazlum milletlere bağımsızlık mücadelelerinde ilham kaynağı olmaktır. 30 Ağustos, Türk Milleti’dir. Söz konusu vatan olduğunda, Türk’ün bükülemeyen bileğidir. 30 Ağustos, gemileri yakmaktır, bağımsızlıktır. 30 Ağustos, lay lay lom değildir. “Batı hayranlığı” hiç değildir.

Geçmiş de bizim, gelecek de bizim. Bakışlarımız yakınlara değil, ufka olmalıdır. Köklerimiz ne kadar derin olursa bu topraklara o kadar sağlam tutunur ve güçlü yaşarız. Geleceğe bakarken ufkumuz ölüm değil sonsuzluk olmalıdır.

Ağustos Zaferler Haftası

Büyük Taarruzdan, Malazgirt’e, Kıbrıs’ın fethinden Mohaç’a, Belgrad’ın fethine, Çaldıran’a, Mercidabık’a kadar Türk tarihi Ağustos ayında zaferlerle doludur. Ağustos ayı bizim için zafer ayıdır.

Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos Zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan savaşı, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçti.

Bu vatanı işgal edip, halkını esir etmek isteyenler, bu ülkede yaşayan imanlı insanların el ele, omuz omuza vermesiyle Çanakkale’yi geçememişlerdi. Ama onlar kararlıydı, ne yapıp edip dünyanın zembereği mesabesinde bu ülkeyi ele geçireceklerdi.

Onlar Anadolu’yu kendi aralarında pay etmişlerdi. Çanakkale’de okkalı şamar yedikten sonra yine Anadolu’dan vazgeçmemiş ve bu yurdu pastayı bölüşür gibi kağıt üzerinde kendi aralarında bölüşmüşlerdi. İngiltere ile Fransa kendi aralarında 9 Mayıs 1916’da Sykes – Picot anlaşmasını imzalamışlardı.

Bu anlaşmaya göre; Fransızlar Çukurova ve İç Anadolu bölgesini, İngilizler ise Ortadoğu’nun en mühim kısımlarını alıyordu. Anlaşmada diğer müttefikler de unutulmamıştı. Buna göre, Yunanlılara Doğu Trakya, Ruslara ise İstanbul verilmişti.

Yahudiler, Osmanlı devletini çökertmek için İngilizlerle birlikte Rusları tahrik ederek 93 harbini, peşinden 31 Mart hâdisesini, peşinden Balkan Harbini ve Birinci Dünya Savaşını tezgahlamışlardı.

İngilizlerin dahli ile imzalanan 30 Ekim 1918 tarihli Mondros mütarekesi, Osmanlı mülkünün tamamı gibi Anadolu’nun da işgale açık hale gelmesinin belgesiydi. Bu anlaşmanın akabinde Anadolu’da işgaller başlayacak, yurdun birçok bölgesinde Çanakkale cephesi benzeri müdafaalar görülecekti.

Bu imanlı halk, düşman çizmelerinin bu şehitler diyarını çiğnemesine asla göz yumamazdı. Yummadı da.

ZAFER KAZANDIRAN RUH

Savaş boyunca Mehmetçik, mutlak tevekkülle, azimle, imanla vuruşmaya devam etmiştir. Anadolu’nun dört bir yanından gelen bu asil insanlar, her gün, her an Rablerinin huzuruna çıkmağa hazır vaziyette beklemişlerdir.

Türk’ün tarih sahnesinde yeniden varoluşunun özel anlarından olan 30 Ağustos zaferinin 99. yıl dönümünde o dönemin kahramanlarını rahmet ve saygıyla anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.

Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin ilk kutlanışı, o muharebenin ikinci yıldönümünde yani 30 Ağustos 1924 Cumartesi günü, Dumlupınar’da, Çal köyü yakınlarında olmuştur. 1926 yılından itibaren ise (Ordu Bayramı) Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

1924 yılı Dumlupınar konuşmaları bugün okunursa, o tarihte Büyük Millet Meclisi Reisi Fethi Bey: “İstiklâl Harbinde Türk milleti hiç bir şahsın, hiç bir makamın bendesi değildi. Ancak hâkimiyetini eline almak ve kendi ihtiyar ve iradesiyle Ankara’da tesis eylediği Büyük Millet Meclisi’ne âmal-i milliyeye tevfikan idare-i umûru tevdi etmişti.

Gazi Mustafa Kemal Paşa: “Efendiler; 30 Ağustos Savaşı, Türk tarihinin en önemli bir dönüm noktasıdır. Milli tarihimiz çok büyük ve çok parlak zaferlerle doludur. Türk yurdunu ele geçirmek fikrini, Türk’ü esir etme hayalini genel ve topluma mal olacak bir fikir haline koymağa çalışanların da lâyık oldukları sonuçtan kurtulamamış olduklarını gözlerimizle gördük.”

Mareşal Fevzi Paşa şöyle diyor: “… Dumlupınar Zaferi ile cihana bir kere daha ispat olundu ki, varlık mücadelesinde yalnız maddi vesait-i harbiye değil, ancak milletlerin havass-ı âliyesi, yüksek maneviyatı, milli seciyesi ve mutlak muzaffer olmak azim ve iradesi ve istiklâl ateşi kat’i galebeyi temin edebilir.

Savaşın işte gerçek tanımlaması: “Savaş, iki ordunun çarpışması değildir; savaş, iki milletin maddi – manevi bütün güçleri ve değerleri ile karşı karşıya gelmesidir. Bir milletin ruhu zapt olunmadıkça, o milleti alt etmenin imkânı yoktur.”

Büyük cihangir Sultanı Alparslan ve onun 1071 Malazgirt Zaferi ve şehitleri olmak üzere, bugüne kadar “bir hilâl uğruna batan” bütün güneşlerimizin ruhları şâd, şehadetleri makbul ve mübarek, mekanları Cennet olsun.

***

30 Ağustos Zaferinin ilk Kutlanışı
Prof. Bedrettin Tuncel
TÜRK TARİH KURUMU YAY. 1972

Eskişehir Sivrihisar Haberleri

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - 30 Ağustos Zafer Bayramı