Dünya gündemi

3 Aralık Dünya Engelliler günü

Hiç kimse engelli birey oluşuna sevinmez. “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” engelli bireylerin sevinçle kutladığı, engellerine sevindiği, bayram havasında kutladığı bir gün değil; sorunlarının dillendirildiği gündür.

2023 dunya engelliler gunu - 3 Aralık Dünya Engelliler günü

Engelli bireylerin yaşama şartlarının düzgün, kaliteli, evrensel anlamda ve yasal, toplumsal, çalışmalarla yaşam standartlarının güçlendirilmesi, toplumsal ve kamusal alanlarda özgürce yaşama entegre edilebilme sorunlarına farkındalık oluşturmak adına hatırlatıcı, rehabilitasyon ve habilitasyon anlamında bütünlük oluşturulması çabalarının tümüme dikkat çekebilmek günüdür.

Hayaller enginlere yelken açar, yol alır hiç engele uğramadan. Arzular, istekler can verir hayallere engel olmazsa. Hayata tutunmaktır emellere, beklentilere engellere rağmen. Engeller tekerlekli sandalye, baston veya bir cihaz değildir.

Engel; hayalleri, arzuları ve beklentileri kalpten silmektir. Engel; engellilere engel olan engellerdir. Onlara hayat hakkı tanımayan onlara hiç fırsat tanımayan asıl kendileri engelli olan zavallı engellerdir.

Asıl engel; hakkı anlamayan kalplerde, hakkı görmeyen gözlerde, hakkı işitmeyen kulaklarda, hakka sahip çıkmayan dilde ve bedendedir.

3 Aralık Dünya Engelliler gününde Eskişehir’den ilçemize gelen özel öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri ile birlikte Sivrihisar’da tarihi ve turistik yerleri ziyaret ederek, güzel bir gün geçirdiler.

engelliler nasreddin hoca - 3 Aralık Dünya Engelliler günü

Özel çocuklarımızı Nasreddin Hoca kültür evinde Temsili Nasrettin hoca karşılayarak hediyeler verdi. Daha sonra çekimleri Sivrihisar’da gerçekleştirilen TRT’nin sevilen dizisi Gönül Dağı dizi ekibi ve oyuncularıyla buluşuldu.

Aileler çocukları ile birlikte Sivrihisar Belediyesi Sanat Atölyelerinde Ebru Sanatı ile çalışmalar yapıp, Kilim müzesinde kilim dokudular. 

3 Aralık Dünya Engelliler (Farkındalık) Günü yarım kalan işlerin ve eksik olan projelerin gerçekleştirilmesine vesile olur temennisiyle, sadece belli bir günde değil her zaman yanınızdayız. Engellilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk ve engelsiz bir dünya diliyoruz.

***

Sivrihisar Haberleri

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - 3 Aralık Dünya Engelliler günü

Gönül Dağı Dizi Film

dizi