Etkinliklerimiz Nasreddin Hoca

2016 Nasreddin Hoca Etkinlikleri

3-4-5 Haziran 2016 NASREDDİN HOCA ANMA ETKİNLİKLERİ PROGRAMI

3 HAZİRAN 2016 CUMA

11: 00 Sivrihisar Nasreddin Hoca Kültür Parkı

* Nasreddin Hoca’nın temsili kabri ile kızı Fatma Hatun’un kabrinin başında dua
* Minyatürün seramikle buluştuğu Nasreddin Hoca Bilgi Taşları Kültür Parkı

13:30 Geleneksel Nasreddin Hoca bulgur pilavı ve Helva ikramı (Ulu Cami – Şadırvan Meydanı)

14:00 Etkinlik Alanı (Yoğurt Pazarı Mevki)

* Sivrihisar yöresini tanıtan stantlar
* Çocukların ve Nasreddin Hoca’yı tanıyabilecekleri oyun etkinlikleri
* Çocukların ve gençlerin sanat ve sanatçılarla bir araya gelecekleri etkinlikler

19:30 Sivrihisar Kız Meslek Lisesi Yöresel Kıyafetler Defilesi

20:30 Bir Nükte, Bin İlim Hocam Nasreddin / Tek Perdelik seyirlik güldürü Yazan & Yöneten Erhan ERGİNSU

4 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ

11: 00 Etkinlik Alanı (Yoğurt Pazarı Mevki)

*  Sivrihisar yöresini tanıtan stantlar
*  Çocuklar için Nasreddin Hoca‘yı tanıyabilecekleri oyunlar
*  Çocukların ve gençlerin sanat ve sanatçılarla bir araya gelecekleri etkinlikler
*  Sivrihisar Tarihi Mekanlar Fotoğraf Sergisi (Ermeni Kilisesi)

19: 30 Zeybek Oyunları Ekibi

20:00 Halk Konseri Hasan ALP & Ayşe DİNÇER

5 HAZİRAN 2018 PAZAR

11:00 Etkinlik Alanı (Yoğurt Pazarı Mevkii)

*  Sivrihisar Yöresini tanıtan stantlar
*  Çocuklar için Nasreddin Hoca’yı tanıyabilecekleri oyunlar
*  Çocukların ve gençlerin sanat ve sanatçılarla bir araya gelecekleri etkinlikler
*  Sivrihisar Tarihi Mekanlar Fotoğraf Sergisi (Ermeni Kilisesi)

Eskişehir Sriders Motor Kulübü Sivrihisar’da Prof. Dr. Mehmet Kaplan Ortaokulu Halk Oyunları Ekibi

Not: Nasrettin hoca anma etkinlikleri için “Sivrihisar ve Köyleri Yardımlaşma Derneği” tarafından Sivrihisar’a cuma sabahı saat 09.00 otobüsler kaldırılacaktır.
Dernek adres: 71 evler mahallesi Ertaş caddesi no: 241 Eskişehir

GÜNCEL

Nasreddin Hoca Etkinliklerinin Son Gününde Eskişehir’in ve Ankara’nın Çok Değerli Kulüplerini, Eskişehir’den Otobüslerle Gelen Misafirlerimizi, Belediye Başkanımız Hamid Yüzügüllü’nün Önderliğinde İlçemizde Ağırladık.

Üç gün süren anma etkinlikleri içerisinde Sıdıka Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Yöresel Kıyafetler Defilesi” düzenlendi. Erhan Erginsu tarafından “Bir Nükte, Bin İlim Hocam Nasreddin” adlı tek perdelik seyirlik güldürü vatandaşlar tarafından ilgi ile izlendi. Seyitgazi Belediyesi Kırka Zeybek ekibinin gösterilerini takiben Şadırvan Meydanında halk konseri düzenlendi.

Nasreddin Hoca anısına 3 bin Sedir fidanı dağıtılan etkinliklerde Bakan Avcı ve Bakan Eroğlu ile yetkililer de ağaç diktiler. Bakan Eroğlu “Sivrihisar Yemyeşil olacak” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Sivrihisar Nasreddin Hoca Barajını inşa ettik. 7800 dekar arazi modern sulama sistemiyle sulanacak. Devlet Su İşlerine talimat verdim, barajda hem sulama hem balık yetiştirilecek. Sivrihisar’a 51 milyon liralık yatırım yaptık. İnşallah yapımı devam eden diğer projelerinde en kısa sürede bitirileceğini belirterek, Nasreddin Hoca anısına dağıttığımız fidanları aman ters dikmeyin, Sivrihisar’ı yemyeşil yapacağız” dedi.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü tarafından Bakanlar Nabi Avcı ve Veysel Eroğlu’na Nasreddin Hoca figürlü tablolar takdim edildi.

sivrihisarin eli cok saglam - 2016 Nasreddin Hoca Etkinlikleri

Nasrettin Hoca Başarısı

Yıllardır Konya ve Akşehir’in Nasrettin Hoca ile ilgili aidiyet duygusunu ve Nasrettin Hoca’nın marka değeri üzerinden kazandıklarını hepimiz görüyor, izliyoruz ve takdir ettiğimiz de oluyor.

Yine çoğumuz Sivrihisar’dan geçerken cılız bir sesle “Aslında Nasrettin Hoca Eskişehirli, Sivrihisar’da doğdu” diyor ama hiç bir şey yapılamayışını da görüyor, izliyorduk ve hatta tenkit ettiğimiz de oluyordu.

“Oluyordu” diyorum zira son bir kaç yıl bu akışı bozacak gelişmeler yaşandı Eskişehir’de. Sivrihisar Nasrettin Hoca ile ilgili literatürü bozacak ve tarihin seyrini değiştirecek işlere imza attı. Bilim adamları incelemelerde bulundu, kazılar yapıldı, antropolojik testler gerçekleşti ve Nasrettin Hoca’nın orijinal mezar taşı, sandukası da bulundu.

Bu öyle basit bir olay değil. Dedim ya tarihin akışı değişiyor ve Nasrettin Hoca’nın Sivrihisar Hortu’da doğduğu gibi yine ebediyete Sivrihisar’da intikal ettiği de tescilleniyordu.

İlk başta bunu tümüyle reddeden Konya ve Akşehir sonraları “Tamam orada doğdu ama burada öldü” derken, bu gelişmelerden sonra ne yapacağını ve ne diyeceğini merak ediyoruz.

Ancak geçtiğimiz gün adeta gövde gösterisi ile gerçekleşen Nasrettin Hoca’yı anma etkinlikleri ve Hoca’nın orijinal sandukası ile kızı Hatun annemizin kemiklerinin defnedildiği parkın açılışı da, bu ezberi bozacak nitelikte.

Bundan sonra bize düşen siyaset, bürokrasi, medya, iş dünyası ile topyekun Nasrettin Hoca’yı sahiplenmek ve buna karşı gelmek isteyenlere karşı ortak refleks göstermektir. Nasrettin Hoca Eskişehirlidir ve hak ettiği sahiplenmeyi görmelidir… Soner Yüksel, Anadolu Gazetesi – 7 Haziran 2016

Nasreddin Hoca’nın, Konya Akşehir’e gömüldüğü kabul ediliyordu. Fakat yapılan araştırmalar sonucu Hoca’nın doğduğu Eskişehir Sivrihisar’a defnedildiği ortaya çıktı. Sivrihisar Belediyesi Nasreddin Hoca için bir anıt mezar yaptırdı

13. yüzyılda Konya Akşehir’de yaşadığı bilinen büyük Türk düşünürü ve mizahçısı Nasreddin Hoca’nın bir mezarı daha oldu. Böylece ölümünden sekiz asır sonra Hoca’nın namına uygun bir durum gerçekleşti! Hoca’nın doğum yeri olarak bilinen Eskişehir Sivrihisar Ulu Cami yanındaki mezar taşını inceleyen uzmanlar, oğlu Ömer’e ait olduğu zannedilen taşın aslında Nasreddin Hoca’ya ait olduğunu belirledi. Prof. Dr. Erol Altınsapan, Prof. Dr. Mertol Tulum ve Doç. Dr. Mehmet Mahur’un Eti Arkeoloji Müzesi, Sivrihisar Belediyesi’yle birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında, Nasreddin Hoca’nın kızının kemikleri bulundu. Mezarın içindeki kemikler çıkarılarak incelemeye alındı. Daha sonra cami yanındaki Nasreddin Hoca’nın oğlu Ömer’e ait olan eski mezar taşı yeniden okundu. Buna göre, Nasreddin Hoca’nın kızının adının Hatun olduğu öğrenildi. Ayrıca Nasreddin Hoca’nın tam adının da Nasrüddin Hoca Nusrat olduğu tespit edildi. Bir kısmı kırık olan mezar taşı, kızı Hatun’un mezar taşının tam olarak okunmasıyla ortaya çıktı. Hoca’nın adına dahil olan Nusrat kızının taşında da yer alıyor. Hoca’nın babasının adı da Şemsüddin Baba olarak okundu.

İPUCU KIZININ MEZARINDA
Nasreddin Hoca’nın ve kızının mezar taşında yazan Nusrat adı sayesinde kurulan ilgi üzerinden yola çıkılarak, taşlar üzerinde bulunan tüm harfler tek tek incelemeye alındı. Bu harflerin benzerlikleri, büyüklükleri, yazının yazılış biçimi gibi unsurlar dikkate alınarak bu harflerin o dönem kullanılan yazı türüne bağlı olarak aynı olduğu ispat edildi. Daha önce Nasreddin Hoca’nın oğlu Ömer’e ait olduğu zannedilen taşın kesinlikle Nasreddin Hoca’ya ait olduğu da ortaya çıktı. Hoca’nın kemikleri ise yüzyıllar içerisinde yapılan değişikliklerden dolayı kayboldu. Bu son gelişmeler sonucunda, Türk mizahının en önemli isimlerinden kabul edilen Nasreddin Hoca’nın naaşının Konya Akşehir’deki türbesinde değil, doğduğu yer olarak kabul edilen Eskişehir Sivrihisar’da olduğu düşünülüyor. Sivrihisar Belediyesi Nasreddin Hoca’nın mezar yerinin Sivrihisar’da olduğu gerekçesiyle ilçeye anıt mezar yaptırdı. Akşehir’deki türbesiyle birlikte Hoca’nın vefatından sekiz asır sonra böylece adına yapılmış iki anıt mezar oldu. Sivrihisar’daki anıt mezar Nasreddin Hoca ve kızı adına inşa edildi. 3 Haziran’da başlayan Nasreddin Hoca Anma etkinliklerinde anıt mezar açıldı. Hoca’nın kızının kemikleri de mezara konuldu.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - 2016 Nasreddin Hoca Etkinlikleri

Gönül Dağı Dizi Film

dizi