Mesut Akdağ

2023 Yeni Yıla Girerken

1 Ocak 2023
2023 yeni yil - 2023 Yeni Yıla Girerken

Hayatımızın evrelerinde sonları yaşarız. Mesela, okuldan mezun oluruz, okulun son günü okul hayatımızın sonudur. Her yıl doğum günü kutlarız fakat her kutladığımız doğum günü bir yaşımızın başlangıcı iken bir yaşımızın son günüdür.

Bazen sevdiklerimizi uğurlarız okula, askere veya başka bir şehre, fakat tekrar kavuşuruz. Ama mezarda uğurladıklarımız son uğurlayışımız, son görüşümüz ve arkasından son bakışımızdır.

Yıllar da gelip geçer her yılbaşı bir başlangıç ve sondur. 2022’nin son günlerini yaşadığımız şu günlerde geçmişimizi muhasebe ederek yaptığımız hataların tekrar nüksetmeyerek 2023 yeni yılımızın bizlere hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

Yeni Bir Yıl ve Hatırlattıkları

Hayat, zamanın akışında fırtınalarla, tekdüzelikle, yeniliklerle ve ansızın çıkan sürprizlerle akıp gider. Hayat dediğimiz şey zamana ait olarak ve zamana kayıtlı olarak yaşanan anlardır. Hayat sürekliliktir. Beşeriyet ve dünya hayatı ilk insandan başlayıp kıyamete kadar aralıksız devam eden bir süreçtir.

Evet, dünya hayatı ve Beşeriyet de aynı şekilde devamlıdır fakat şahsi ve kişisel hayatlar zamana kayıtlı olarak sınırlıdır. Dünya hayatında da insan hayatında da yaşanmış tüm anlar zaman ile niteliğe bürünür.

Dünya hayatı milletlerin, devletlerin; deprem ve yanardağ patlamaları gibi olayların zaman dahilinde tarihe iz düşümleridir. İnsan hayatı ise bir kişinin dünya hayatında yine zaman içinde doğup büyümesi yaşaması ve ölmesi ile sona eren bir süreçtir.

İnsanların kişisel hayatları anı, hatıra olarak adlandırılır. Dünya hayatı ile insan hayatı iç içe yaşanan aynı anda, aynı zaman dilimlerinde yaşanan fakat milletlerin, devletlerin, kişilerin yaşantılarının farklı olduğu hayatlardır. Aynı zaman içerisinde cereyan eder. Bu yüzden ilk insanla birlikte hayat ve tarih başlamıştır.

Büyük işler başarmış, medeniyetlere yön vermiş, tarihe mal olmuş insanlar dünya sahnesinde sayılarla ifade edilen tarihle kaydedilmiş. Fakat kişisel hayatta yaşadıkları anı, hatıra olarak tarihe not düşülmüştür.

Zaman ve hayat esasında birbirlerini tamamlayan ve birbirlerinden ayrılmayan kavramlardır. Hayatın başlangıcıyla günümüze kadar süren ve kıyamete kadar da sürecek olan zaman ve hayat birdir, aynıdır, değişmez. Değişen insanlar, devletler, milletler, medeniyetlerdir.

Nice milletler, medeniyetler dünya sahnesine çıkmışlar büyük devletler kurmuşlar, eserler meydana getirmişler ve eserleriyle silinip gitmişlerdir. Aynı şekilde nice insanlar gelip geçmiş. Fakat hayat zamanın akışında devam edip günümüze kadar süregelmiştir. Geçmiş, tarihle ifade edilmektedir.

Zamanı tarih belirler. Tarihi de yıllar, aylar, günler belirler. Ayların, günlerin ismi vardır ama yıllar olmadan dallarda asılı kurumuş yapraklar gibidirler. Yılları isimlendirdiğimizde yani yıllara sayılar izafe edildiğinde tarih anlam bulur.

Aylar, günler ve yıllar tarihi oluşturup, dünya ve insan hayatına anlam kazandırırlar.

Tarih, zaman, hayat ve yıllar birbirlerini tamamlar. Hayat akıp gittiği gibi yıllar da gelip geçiyor. Yılın biri bitiyor biri başlıyor. Bu yıların başlangıcı ve bitişine yılbaşı diyoruz. Her yılbaşında koskoca bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla gireriz. Girerken yeni heyecanlar, umutlar ve beklentilerimiz olur.

Geçmiş yılımızda belki hayallerimizi gerçekleştiremedik belki de umutlarımızın tam aksine üzüntü ve keder içinde geçirmiş olabiliriz. Her ne olmuşsa olsun artık geçmişte kalmıştır. Ah vah etmek boşadır. Artık yeni bir yıla giriyoruz. Önümüzde yeni bir yıl var.

Yeni yıla girerken eski yılı gözden geçirelim. Dünyada ve kendi hayatımızda neler yaşanmış, neler yapmışız, yapamamışız. Yeni yılda düştüğümüz hatalara düşmemek için eski yıldaki hatalardan tecrübe edinmeliyiz.

Geçmişimizle hesaplaşmalı artılarımızı eksiklerimizi gözden geçirip yeni yıla girerken daha dikkatli daha programlı ve daha düzenli girmeliyiz. Evet yeni yıla girerken bu duygu ve düşünce içerisinde girmeliyiz.

Yılbaşı akşamını eğlence fırsatına geçirmemeliyiz. Yılbaşı gecesini süfliyane geçirerek yeni yıla umutlardan uzak girmemeliyiz. Yıl başı geceleri bir hesaplaşma bir içe dönüklük, geleceğe ait planlar yapmak hayaller kurmak demektir.

***

Mesut Akdağ

mesut akdag - 2023 Yeni Yıla Girerken
Sivrihisar Kurşunlu Camii Eski İmam Hatibi

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

Sivrihisar Web Medya

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - 2023 Yeni Yıla Girerken

Gönül Dağı Dizi Film

dizi