Ülke Haberleri

2023 Mevlidi Nebi Haftası

Uluslararasi Mevlidi Nebi Sempozyumu - 2023 Mevlidi Nebi Haftası

ULUSLARARASI MEVLİD-İ NEBİ SEMPOZYUMU

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 13-14 Ekim 2023 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu’nun bu seneki konusu “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” olarak belirlenmiştir.

Onun yolunda Adil ol, Onun yolunda Dosdoğru ol, Onun yolunda Güvenilir ol, Onun yolunda Samimi ol!

Sırat ve istikamet kelimeleri dosdoğru ve apaçık yolu ifade eder. Sırat-ı müstakim ifadesi ise, sözlükte “yolcuların sürekli gidip geldikleri işlek yol; dosdoğru ve apaçık yol” anlamındaki sırat ile “doğru, düzgün, itidalli ve dengeli” manalarına gelen müstakim kelimelerinden oluşan bir terkiptir.  Buna göre sırat-ı müstakim, “her türlü aşırılıktan uzak, dengeli, apaçık, dosdoğru ve hak yol” anlamlarına gelmektedir.

Sırat-ı müstakim, bütün peygamberlerin yürüdükleri ve insanları da kendileriyle birlikte yürümeye davet ettikleri yolun adıdır. Sırat-ı müstakim üzere dosdoğru yaşayabilmek de ancak kullukta belli bir çizgi üzere devam etmekle mümkündür.

Aslında Allah’a karşı istikamet sahibi olanlar, diğer insanlara, hatta tüm yaratılmışlara karşı da doğrudur, dürüsttür. Sırat-ı müstakim yolu, özü sözü bir olan Sıddıkların, hak ve hakikat uğruna hayatlarını ortaya koyan Şehitlerin ve Salihlerin yoludur.

Kur’an, insanların sırat-ı müstakim üzere sabit kalıp aşırı dünyevileşmelerini engellemek için dünya hayatının insan içgüdüleri açısından çekiciliğini, bu çekiciliğin insanın ölümlülüğü karşısındaki değerini ve ahiret ile mukayesesi durumunda değerinin düşüklüğünü, birçok ayette benzetmelerle ortaya koymuştur. Dünyanın geçici, ahiretin ise ebedî ve daha hayırlı olduğu vurgulanmıştır.

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutlar din görevlilerimize de başarılar dileriz.

DUA

Allah’ım! Alemlere rahmet, uyarıcı ve müjdeleyici olarak gönderdiğin, güzel ahlakıyla bütün insanlığa önder ve rehber kıldığın fahri kainat Hz. Muhammed Aleyhissalatü Vesselam efendimizin, kainatı sevince boğan doğum günü hürmetine bizleri sünneti seniyye’nin ittibaına muvaffak eyle ve dualarımızı kabul et. Amin

Tüm alemin yaratılışı rahmet. Varlıkların devamı da merhamet. İnsanların birbirine görevi şefkat. İnsanın gayesi ve huzuru istikamet. Daima istikamet üzere olmamız dileğiyle 26 Eylül 2023 Salı günü idrak edeceğimiz mevlit kandili gecesi hepimize mübarek olsun!

2023 mevlidi nebi adil - 2023 Mevlidi Nebi Haftası
2023 mevlidi nebi dogru - 2023 Mevlidi Nebi Haftası
2023 mevlidi nebi guvenilir - 2023 Mevlidi Nebi Haftası
2023 mevlidi nebi samimi - 2023 Mevlidi Nebi Haftası
2023 mevlidi nebi samimi ol - 2023 Mevlidi Nebi Haftası

***
https://mevlidinebi.diyanet.gov.tr/tr-TR

Yorum Yaz

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Web Site Hakkında

logo

Sivrihisar Şehrengizi

sivrihisar sehrengizi 1 - 2023 Mevlidi Nebi Haftası

Gönül Dağı Dizi Film

dizi